Dünya

Sahte doktor hesabıyla kadınlardan çıplak fotoğraf toplayan adam hapis cezasına çarptırıldı

2018-2021'de 35 mağdur, toplamda 919 fotoğraf ve video yolladı. 37 yaşındaki Ooi, 40 ay hapse mahkum edildi

27 Ekim 2022 19:18

Singapur'da sahte Facebook hesabıyla kadınları kandırıp göğüslerinin ve genital bölgelerinin fotoğraflarını göndermesini sağlayan adam hapis cezası aldı.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Malezyalı Ooi Chuen Wei'nin dün görülen duruşmada 3 yıl 4 ayını parmaklıklar ardında geçirmesine karar verildi.

Ooi'nin söz konusu hesabı 2016'da açtığı ve Malezyalı bir kadının fotoğrafını kullandığı belirlendi. Jinekolog Janice Lee Yan Hooi adıyla açılan hesap Gleneagles Medical adlı hastanede çalışıyor görünüyordu. Ayrıca aynı adla Instagram ve LinkedIn hesabı da açıldı.

Ooi bunun ardından kadınlara mesaj atıp tıbbi yardım teklif etti. Göğüslerine ve genital bölgelerine masaj yapma talimatları yollayan adam, kadınların bunları gerçekleştirirken video göndermesini istedi. Ooi böylece sağlık sorunu varsa teşhis edebileceğini iddia etti.

2018-2021'de 35 mağdur, toplamda 919 fotoğraf ve video yolladı. Olay, Temmuz 2021'de bir kadının şüphelenip Dr. Janice Lee Yan Hooi adını araştırması ve Gleneagles Hastanesi'nde böyle bir kişinin olmadığını görmesiyle ortaya çıktı.

Polis gelen şikayetin ardından Ooi'nin evine baskın düzenledi. Yakalanan Ooi kadınları kandırdığını kabul etti. Taklit yaparak aldatmadan suçlu bulunan 37 yaşındaki Ooi, 40 ay hapse mahkum edildi.

Savcı Yardımcısı R. Arvindren Ooi'nin "cinsel aruzlarını tatmin etmek için itinayla hazırlanmış bir plan yaptığını" söyledi: "Halkın doktorlara güvenini kötüye kullandı. Suç işlemek için sosyal medyadan yararlandı."