Spor

Sabah yazarı: Koç'un hamlesi blöf olarak tarihe geçer

"Yahu hadi başkanınız fevri! Kulübün yönetiminde bir tane bile aklıselim adam yok mu?

29 Mart 2024 12:04

Sabah yazarı Dilek Güngör, Fenerbahçe'nin 2 Nisan günü yapacağı ve ligden çekilme konusunun da değerlendirileceği olağanüstü genel kurul çağrısını değerlendirdi. Fenerbahçe'nin borsada işlem görmesi ve mevcut borçlarına dikkati çeken Güngör, "Bu koşullar altında 2 Nisan'daki genel kuruldan sizce karar çıkar mı? Karar çıksa bile yönetim bunu göze alamaz. Anlayacağınız, Koç'un hamlesi blöf olarak tarihe geçer." diye yazdı.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve yönetim, ligden çekilme konusunun da değerlendirileceği belirtilen olağanüstü genel kurul kararı aldı. 2 Nisan'daki genel kurul öncesi ligden çekilme konusu tartışma yarattı.

Bugünkü yazısında "Hani derler ya…Bir deli kuyuya taş atar, kırk akıllı çıkaramaz diye… Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç koskoca kulübü ligden çekeceğini söylediğinden beri kendi kendime düşünüyorum. Yahu hadi başkanınız fevri! Kulübün yönetiminde bir tane bile aklıselim adam yok mu?" ifadelerini kullanan Dilek Güngör, ligden çekilme konusunun ekonomik boyutuyla ilgili şunları yazdı:

"Malumunuz, Fenerbahçe Kulübü borsaya açık… 2004'te Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin yüzde 15'i halka arz edildi. Sonra da yapılan hisse satışlarıyla halka açıklık oranı yüzde 32.93'e çıktı. 32 milyon 596 bin 172 adet hisse Borsa İstanbul'da binlerce yatırımcının elinde…

Bu yatırımcılar neyin hissesini satın almıştı? Birinci ligde top koşturan, naklen yayın geliri olan, uluslararası kupalarda iddialı bir takıma borsada ortak olmadılar mı? Eee… Sen kafana göre 'Ligden çekiyorum' dersen, bu yatırımcı ne olacak? Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) göre çağrı zorunlu…

Fakat işin komik tarafı, ne Ali Koç'un ne yöneticilerin bundan haberi yok. Duyduğum kadarıyla, SPK'nın söylemesiyle olaya uyanıyorlar. Peki çağrı gelirse ne olacak?

Yapılan düzenleme değişikliği ile 5 ayrı fiyat dikkate alınacak. Kararın kamuya açıklandığı tarihten önceki; 30 gün, 180 gün, bir yıl içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatlarının ortalaması, hazırlatılacak değerleme raporu ve kararın kamuya açıklandığı tarihten önceki son bir yıl içinde varsa pay bedelinin tespitine yönelik yapılan işlemlere esas pay değeri karşılaştırılarak en yüksek bedel pay alım teklifi fiyatı ya da ortaklıktan çıkarma hakkı bedeli olarak belirleniyor. Fenerbahçe hisselerinin borsada son 30 günlük ortalaması 94.47, 180 günlük ortalaması 114.47, son 1 yıllık ortalaması ise 92.04 TL oldu. Bu ortalamalara göre çağrı fiyatının en az 100 lira olması bekleniyor. Bu durumda kulübe çıkacak fatura yaklaşık 3.3 milyar TL olacak.

Ligden şu an çekilirse önümüzdeki yıl önemli bir başka gelirden daha olacak. Şampiyonlar Ligi'ne kalıp gruplardan çıkılabildiği varsayımına göre yaklaşık 45 milyon euro (1.6 milyar TL) gelirden olunacak. 300 milyon liraya yakın naklen yayın geliri de olmayacak. Hepsini topla, futbolcuların ücretlerini ekle, neredeyse 5 milyar lirayı aşıyor.

Bu faturayı kim ödeyecek! Bu koşullar altında 2 Nisan'daki genel kuruldan sizce karar çıkar mı? Karar çıksa bile yönetim bunu göze alamaz. Anlayacağınız, Koç'un hamlesi blöf olarak tarihe geçer."

Yazının tamamı için tıklayın...