Gündem

Sabah yazarı Duran: Önemli olan şey Kılıçdaroğlu'nun belirli bir toplumsal kesimi kriminalize eden dilinin demokrasimize verdiği zarar

27 Mayıs 2022 09:20

Sabah gazetesi yazarı Burhanettin Duran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun  yıkıcı ve kavgacı bir dil kullandığını öne sürdü. Duran, "Önemli olan şey Kılıçdaroğlu'nun belirli bir toplumsal kesimi kriminalize eden dilinin demokrasimize verdiği zarar" değerlendirmesini yaptı. 

Duran yazısında, "Kılıçdaroğlu muhtemelen etkili muhalefet adına önüne koyulan her türlü iddia ve suçlamayı doğru olup olmadığına bakmaksızın dillendirmeye devam edecek.
Bu söylemlerin kullanışlı olduğunu sanması yeterli gibi. Akıl verenleri Kılıçdaroğlu'nu bu tarza ikna etmişler. Ancak bu yolun sonu her kesimden oy alabilecek bir yere çıkmıyor.
Mevcut Kılıçdaroğlu profili, devlet adamı sorumluluğu gösterebilecek bir noktadan çok uzakta.
Aksine sanki birileri Kılıçdaroğlu'nu üzerine şimşekleri çekerek "pozitif görünümlü bir başka aday" adına maliyetleri yüklenmeye yöneltiyor gibi. Elbette Kılıçdaroğlu bu yaklaşımı gönüllü olarak da tercih etmiş olabilir." düşüncesini dile getirdi.

Duran şu ifadeleri kullandı:

"Seçim sürecine kadar kavgacı profil oluşturup sonra güya kucaklayıcı bir adaya bayrağı teslim eden bir taktik güdebilir. İktidar çevrelerinin bu ihtimali de gözetmesi gerekir.
Yine de bütün bunlardan önemli olan şey Kılıçdaroğlu'nun belirli bir toplumsal kesimi kriminalize eden dilinin demokrasimize verdiği zarardır. Erdoğan'a yakın olduğu için bazı sivil toplum kuruluşlarını MGK'nın FETÖ için kullandığı "paralel yapı" şeklinde nitelemek suç mudur bilmiyorum ancak toplumsal barışı tahrip eden bir provokasyon mahiyetinde olduğu açıktır. Kılıçdaroğlu'nun aştığı bu çizgi tüm Türkiye'nin geleceğinin aleyhinedir."