Gündem

Sabah başyazarı Barlas: Türkiye, el üzerinde tuttuğu Bartholomeos'la Yunanistan'a uzanan bir diyalog kapısını isterse kolayca ayarlayabilir

20 Eylül 2022 09:23

Sabah başyazarı Mehmet Barlas, "Bartholomeos, Türkiye'deki Rumların olduğu gibi Yunanlıların da dini lideri. Tarihçilere göre Bartholomeos aynı zamanda Bizans imparatoru. Türkiye, el üzerinde tuttuğu Bartholomeos'la Yunanistan'a uzanan bir diyalog kapısını isterse kolayca ayarlayabilir." düşüncesini dile getirdi.

Barlas yazısında, "New York'ta temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günü akşam yemeğinde Amerikalılara önemli mesajlar verdi. FETÖ ve PKK'ya destek veren Yunanistan'ı Türkiye'ye karşı kışkırtan, Ermenistan'dan Türkiye'yi eleştiren ABD'ye, "İşbirliği içinde hareket etmeliyiz, böyle müttefiklik olmaz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan baştan sona haklı... Neden mi? ABD yönetimi Afganistan'ın yerine koyduğu Yunanistan'da askeri yatırımlarını artırıyor. Dedeağaç'ta komutanların da kalabileceği tesisler inşa edilirken, Girit Adası'nda F-35 uçaklarına göre tesisler yapılıyor. Yunan muhalefet lideri Çipras, "Türkiye'yle diyalog olmaması çok büyük kayıp" diyerek hükümeti eleştirdi. Gerek Yunanistan'ın, gerekse Türkiye'nin gözden kaçırdığı bir diyalog merkezi var. Bunun adı İstanbul Ortodoks Fener Rum Patriği Bartholomeos. Bartholomeos, Türkiye'deki Rumların olduğu gibi Yunanlıların da dini lideri. Tarihçilere göre Bartholomeos aynı zamanda Bizans imparatoru. Türkiye, el üzerinde tuttuğu Bartholomeos'la Yunanistan'a uzanan bir diyalog kapısını isterse kolayca ayarlayabilir. Hatırlanacağı gibi Yunan Başbakanı Miçotakis de Türkiye'ye geldiği zaman önce Bartholomeos'u ziyaret etmiş ve haberlere konu olmuştu. Tabii Amerika, Yunanistan'ı kışkırtmaya ve silahlandırmaya devam ettiği müddetçe diyalog zor ama ben aklıma gelen bir kapıyı gösterdim." ifadesini kullandı.