Gündem

Saadet Partili İslam'dan Canan Coşkun ve Kazım Kızıl'ın gözaltına alınmasına tepki: Hukuk devletinin içine düştüğü bir facia!

14 Kasım 2019 15:02

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam, Şüpheli bir şekilde 'ölen' Rabia Naz'ın davası sürerken, yaşananları araştıran Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl'ın, ardından da Şaban Vatan'ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi. "Bunlar Türkiye'de hukuk devletinin içine düştüğü facia olarak adlandırabileceğimiz olaylardır" diyen Saadet Partili İslam, AKP'li milletvekili Şirin Ünal'ın evinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren 23 yaşındaki Özbekistan vatandaşı Nadira Kadirova'yı da hatırlatarak, "Takipçisi olacağız" dedi.

Saadet Partisi milletvekili İslam, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "Venezuela'dan sonra Bolivya'da Evo Morales'e darbe yapıldığını" söyleyerek, "Morales, hakkında da çok olumsuz bilgiler ortada dolaşmakla birlikte yine de gelişmekte olan demokrasilerin önünün açılması ve darbelerin desteklenmemesi kanaatindeyiz. Bu darbeyi kınıyoruz" diye konuştu.

SP'li İslam intiharlara dikkati çekti

İstanbul ve Antalya'da yaşanan intihar olaylarına da değinen İslam, "Bu sadece ekonomik problemlerin bir sonucu değil aynı zamanda bu duyarsız iktidarın, insanlar üzerinde uyguladığı bir anlamda hiçleştirmenin, adeta onları manen yok etmenin dayattığı sonuçlardır" dedi. İslam, bu olayların uzmanlar tarafından ciddi şekilde incelenmesi gerektiğini söyledi.

Kayyım tepkisi: Seçilmişleri görevden almak hukuk devletinin sonudur

HDP'li 20 belediyeye kayyım atandığını ifade eden İslam, "Seçilmiş insanların hukuk gözetilmeksizin bakanlık kararı ile görevlerinden alınmaları hukuk devletinin sonu anlamına gelir." diye konuştu.

Basın mensuplarının, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD temaslarını ve MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Faruk Aksu'nun heyette yer almasına ilişkin sorularını yanıtlayan İslam, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Cumhurbaşkanımız ne zaman ABD, Almanya'ya gitse bir tahliye vakası oluyor. Bu yönüyle ben seviniyorum. Sık sık gönderelim ki bütün cezaevleri kısa bir zaman içinde boşalsın. Ben de basından haberdar oldum masada MHP'li bir siyasetçi oturuyor. Bence iki eksik var. Bir BBP'li ve Vatan Partili heyette olmalıydı. Çünkü koalisyon AKP, MHP, BBP ve Vatan Partisi koalisyonudur. Bence eksik bile gitmişler."

"Trump bütün istediklerini alıyor, keyfi yerinde"

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazılan mektubun anımsatılması üzerine İslam, "O mektup takdim edilmez başka bir şekilde geri gönderilir. Öyle yapılması lazımdı. Genel değerlendirmeye gelince Trump'ın aşağı yukarı bütün istediklerini aldığını görüyoruz. Keyfi yerinde" dedi.