Ekonomi

Rusya, Türkiye'ye ambargo mu uyguluyor?

Rus denetim ajansı, Türkiye'ye geliyor...

03 Aralık 2018 11:18

Rusya ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerin rayına girdiği bir ortamda ekonomik olarak işlerin yolunda gitmediği görüşü hakim. "Rusya, Türkiye'ye gıda ambargosu mu uguluyor?" sorusu akıllarda ve konuyla ilgili Rus heyet Türkiye'ye geliyor.

Sadece son 6 ayda milyonlarda dolarla ölçülen Türk sebze ve meyvesinin ya imha edildiği ya da geriye gönderildiği bilgisinin paylaşıldığı Dünya gazetesinden Kerim Ülker'in köşesinde, "Rusya, Türkiye'ye gıda ambargosu mu uyguluyor?" sorusu soruluyor. 

"Rosselkhoznadzor, sadece 19 Kasım-25 Kasım arasında Rusya'ya ithal edilen bitki ürünlerine yönelik 152 işlem uyguladı. Bunun 96’sı Akdeniz Meyve Sineği ile ilgiliydi. Bu 96 vakanın büyük kısmı ise Türk üreticilerini yakından ilgilendiriyordu" denilen yazıda, aralık ayının kritik olacağı çünkü Rusya'nın Tarım Ürünleri Denetim Ajansı Rosselkhoznadzor'un kalabalık bir ekibi Türkiye'ye gönderme kararı aldığı belirtildi. 

Bugün Türkiye'ye gelecek olan ekibin 6 Aralık'a kadar Türkiye'de incelemelerde bulunacağı ve Türk yetkililerle bilgi alışverişinde bulunacağı kaydedildi. 


Yazının tamamını dunya.com'dan okumak için tıklayın.