Dünya

Rusya'nın kalbinde drone saldırısı; Moskova'da gökdelen hasar gördü, bakanlık Ukrayna'yı suçladı

30 Temmuz 2023 07:18

T24 Dış Haberler

Rusya Savunma Bakanlığı, pazar sabahı erken saatlerde başkent Moskova'da Ukrayna'ya ait 3 drone'un düşürüldüğünü açıkladı. Saldırı sebebiyle kısa süreliğine şehirdeki uluslararası havalimanı kapatıldı. 

Drone'lardan biri şehir dışında vurularak düşürülürken diğer ikisinin "elektronik harp" tarafından bastırıldığı ve bir ofis binasına çarptıkları belirtildi. Rusya devlet haber ajansı TASS'ın acil durum yetkililerinden aktardığına olayda bir güvenlik görevlisi yaralandı.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu gece Ukrayna drone'ları saldırdı. Şehirdeki iki ofis kulesinin dış cephesi hafif hasar gördü" dedi.

Moskova ve çevresi Ukrayna sınırından 500 kilometreden fazla uzakta olmasına rağmen bu sene çeşitli drone saldırılarıyla hedef alındı. 

Kiev henüz saldırıyı üstlenmese de, Ukrayna genel olarak Rus topraklarındaki saldırılarla ilgili direkt olarak yorum yapmaktan kaçınıyor. 

Rusya Savunma Bakanlığı, olanları "bir terör saldırısı" diye niteledi.

TASS'ın aktardığına göre saldırının ardından Vnukovo Havalimanı geçici olarak hem geliş hem gidişlere kapatıldı ve uçaklar faklı havalimanlarına yönlendirildi. 

Cuma günü Rusya, Rostov bölgesi üzerinde iki Ukrayna füzesi düşürdüğünü ve enkazın 16 kişiyi yaraladığını söylemişti. 

Ukrayna, Rusya'ya karşı başlattığı karşı saldırı ile işgal altındaki topraklarını geri kazanmaya çalışıyor.