Gündem

"Rus tekne sahiplerinin ilgisi, marina kirasını 3 katına çıkardı"

Hürriyet yazarı: Türk tekneler denizde kalıyor!

03 Aralık 2022 08:35

Hürriyet yazarı Sefer Levent, Avrupa ülkelerinin Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle uyguladıkları yaptırımlar nedeniyle Rus teknelerinin rotalarını Türkiye'ye çevirmesinin ardından, marinaların oluşan ilgi karşısında Türk teknelerinden fahiş kiralar istediğine dikkat çekti. 

Levent, bugünkü köşe yazısında 9 metrekarelik teknesi için geçen yıl Akdeniz’deki bir marinaya yıllık toplamda 25 bin TL ödeyen, bu yıl kendisinden 100 bin lira istenen bir tekne sahibinin sözlerine yer verdi. 

Tekne sahibi şu ifadeleri kullandı:

"Tekne denilince aklınıza milyon dolar gelmesin. Benim teknem bugün bir ev parası bile etmiyor. Yaşam biçimi olarak tercih ettiğim için aldım. Marina sahipleri aşırı ilgi karşısında aşırı zam yaptı. Tamam enflasyon yüksek ama yüzde 300 de değil. Geçen yıl 1700 Euro karşılığı kira istenmişti. Şimdi 5 bin Euro karşılığı isteniyor. Türk kara sularındaki bir marinanın Euro karşılığı kira istemesi de aslında yasal değil. Son aşamada kur TL’ye çevrilip kira TL olarak tahsil ediliyor. 1700 Euro karşılığı kira isteler yine razı olacağız da bir de Euro bazında yüzde 200 zam yapmak neyin nesi anlaşılmaz. Rusların çok parası var diye bize resmen git diyorlar. Mecburen köylere, koylara bağlayıp kışlamaya çalışacağız. Hava, güvenlik vs nedenlerle huzursuzuz bu kış."