Ekonomi

Rus haber sitesi: Türkiye ile ilişkileri kesmenin bedeli ağır olacak

"Rusya'nın yaptırımları, Erdoğan'a ülke içinde propaganda imkânı veriyor"

02 Aralık 2015 11:50

Rusya'nın saygın haber sitelerinden Gazeta.ru'da, Rusya'nın Türiye’ye yönelik ekonomik yaptırımlarını eleştiren bir yazı yer aldı. Sitenin başyazısında "Türkiye ile ilişkileri kesmenin bedeli ağır olacak" dendi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre yazıda, "Rusya'nın yaptırımlarının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a ülke içinde propaganda imkanı verdiği" ifade edildi. Yazıda ayrıca Moskova'nın Türkiye'ye karşı uygulama kararı aldığı ekonomik yaptırımların öncelikle Rusya'ya zarar vereceği savunularak "Başka ülkelerden yiyecek ve giysi getirmeyi yasaklamak, o ülkenin ekonomisinin gücünün değil, zayıflığının göstergesi" dendi. Yazıdan bazı bölümler şöyle:

 

"Yaptırımlar Erdoğan'a propaganda imkânı veriyor"

 

"Erdoğan'ın, Türkiye-Suriye sınırında nerede uçarlarsa uçsunlar Rusya uçaklarını vurmama garantisi vermeyeceği açık. Rusya'nın yaptırımları, Erdoğan'a ülke içinde propaganda imkanı veriyor. Aynı, Batı'nın Rusya'ya karşı yaptırımlarının bizim başkanımıza bu imkânı verdiği gibi.

Bu yaptırımlar öncelikle Rusya ekonomisine zarar verdi. Ancak, bazı Batılı ülkelerle sıcak ilişkiler sağlanmasına karşın Moskova henüz tek taraflı olarak yaptırımları kaldırmadı. Geri adım atmak bizde siyasi zayıflık olarak kabul ediliyor.

 

"Çıkarımıza değil"

 

Ancak bu tepki, en hafif deyişle, bizim çıkarımıza değil. Türkiye ile ilişkileri kesmenin bedeli ağır olacak. Türkiye, Rusya'nın ticari ortakları arasında altıncı sırada. Rusya'nın ihracatının yüzde 5'i bu ülkeye.

Gıda ve tarım ürünlerinde, makine, ulaşım araçları, tekstil ve ayakkabıda bu ülkeden ciddi ithalatımız var. Türkiye olası bir durumda petrol ve doğalgazı hızla Ortadoğu ülkelerinden temin etme imkânına sahipken, Rusya yeni kıyafet, ayakkabı, beyaz eşya satın alamaz.

Türkler için ise tabii en büyük darbe turizmde olacak.

Türkiye'ye yönelik yaptırımlar, iç ve dış yatırımcılar için, Rusya'nın kestirilmesi güç bir ülke olduğu konusunda yeni bir sinyal oldu."