Gündem

RTÜK üyesi Bildirici: Barış Pınarı Harekâtı açıklaması Üst Kurul'da görüşülmeden RTÜK Başkanı tarafından yapılmıştır

"Doğru olan tehdit diliyle susturmaya çalışmak değildir"

17 Ekim 2019 12:51

Medya Ombudsmanı ve CHP kontenjanından Radyo, Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Faruk Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tarafından paylaşılan Barış Pınarı Harekâtı açıklamasının Üst Kurul'da görüşülmeden yayımlandığını söyledi. 

Sosyal medya hesabı üzerinden Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi ve bianet raportörü Erol Önderoğlu'nun konuya ilişkin açıklamasına yanıt veren Bildirici, Üst Kurul üyesi olarak açıklamadaki basın ve ifade özgürlüğü ile bilgi edinme hakkına aykırı ifadelere katılmadığını belirtti. Bildirici, "Doğru olan tehdit diliyle susturmaya çalışmak değil nesnel ve etik gazeteciliğe davetti" dedi.

Önderoğlu: Nesnel gazeteciliğe dair daha fazla uyarı beklerdik

Önderoğlu, "RTÜK açıklamasının kapsamı, ister savaş isterse terörle mücadele olsun, askeri operasyonları olgulara sadık kalarak haberleştirme veya eleştirme işlevi üzerinde yıldırıcı bir etki yaratır. Kurumdan temiz/nesnel gazeteciliğe dair daha fazla uyarı beklerdik" ifadelerini kullandı.

Bildirici: Bu açıklama Üst Kurul'da görüşülmeden RTÜK Başkanı tarafından yapılmıştır

Bildirici kişisel sosyal medya hesabı Twitterİ'dan paylaştığı mesajında, "Bu açıklama Üst Kurul'da görüşülmeden RTÜK Başkanı tarafından yapılmıştır. Üst Kurul üyesi olarak açıklamadaki basın ve ifade özgürlüğü ile bilgi edinme hakkına aykırı ifadelere katılmıyorum. Doğru olan tehdit diliyle susturmaya çalışmak değil nesnel ve etik gazeteciliğe davetti" sözlerini kaydetti.

RTÜK: Barış Pınarı Harekatı’nın aleyhinde, karalayıcı nitelikte yayınlar hızlıca susturulmaktadır

Toplumda infial oluşturabilecek yayınları yapan kuruluşlarla hakkında ivedilikle gerekli işlemleri gerçekleştirdiğini bildiren Kurul açıklamasında şunları kaydetti:

"Suriye hudutumuzu ve sınırlarımız boyunca uzanan toprakları terör unsurlarından temizleyerek güvenli bir koridor oluşturmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başlattığı Barış Pınarı Harekâtımız ülkemiz, devletimiz, milletimiz ve çevre ülkeler için hayırlara vesile olsun.

Daha öncekilerde olduğu gibi zaferle taçlanacağından hiç şüphemiz olmayan kahraman ordumuzun harekâtı esnasında, internet mecrası da dâhil olmak üzere yapılan radyo ve televizyon yayınlarına ilişkin bazı noktalara dikkatleri çekmek ve uyarılarda bulunmayı gereklilik görüyoruz.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarımızı Barış Pınarı Harekâtı boyunca yapılan haberler hususunda hassas davranmaya davet ediyoruz.

Aziz milletimizin ve şanlı askerlerimizin moral ve motivasyonunu olumsuz etkileyecek, terörün amacına hizmet eden eksik ya da yalan ve taraflı bilgilerle vatandaşlarımızı yanlış yönlendirebilecek yayınlar konusunda asla müsamahamız olmayacaktır.

RTÜK, kendi görev alanına giren, özellikle internetten yayın yapan kuruluşların, daha çok genç kitlenin takip ettiği yayınlarıyla alakalı takibini aksatmadan sürdürmektedir.

Doğru bilgilerle toplumumuzun haber alma ihtiyacını karşılayan, milli birlik ve beraberliğimize katkı sağlayan değerli yayın kuruluşlarımıza hassaten teşekkür ediyoruz.

Toplumda infial oluşturabilecek yayınlar yapan kuruluşlarla ilgili ise ivedilikle gerekli işlemleri gerçekleştiriyoruz.

RTÜK olarak terör yayınlarıyla mücadelemizi aksatmadan sürdürüyoruz.

Barış Pınarı Harekatı’nın aleyhinde, karalayıcı nitelikte, terör örgütü desteğiyle yurt dışı kaynaklı bölücü ve yıkıcı yayınlar hızlıca tespit edilerek devletin diğer ilgili kurumlarıyla işbirliği içinde susturulmaktadır.

Daha önce olduğu gibi gerekli irtibatları sağlayarak terör iltisaklı yayınlar yapan kuruluşların kapatılmasını sağlayan RTÜK,  bu minvalde çoğu yurt dışından yayın yapan, terörü meşru ve haklı gören ve gösteren kuruluşlara ilişkin uluslararası organizasyonlar nezdinde gerekli girişimlerimizi daha da hızlandırmıştır. Konuya ilişkin dış kaynaklı uydu alt yapı hizmet sağlayıcılarla temaslarımız devam etmektedir."