Gündem

Resesyon nedir?

Ekonomi ve finans alanlarında kullanılan bazı terimler ve ifadeler arasında yer alan resesyon, gündemde yer aldı. Resesyon ile ilgili sorgular, arama motorlarında hız kazandı. Ekonomide durgunluk anlamına gelen resesyon kelimesiyle ilgili detaylar merak ediliyor. Peki, resesyon nedir, neden olur? Resesyon olursa ne olur? İşte, resesyon ile ilgili detaylar

31 Ağustos 2023 16:27

Resesyon kelimesinin anlamı, ekonomiyi yakından takip eden vatandaşlar tarafından merak ediliyor. resesyonun yaşandığı bir ülkede ekonomideki işsizlik oranının artarken fiyatların da hızla yükselişe geçtiği söyleniyor. Resesyon kelimesi, ekonomiyi yakından takip eden birçok kişi tarafından sorgulanıyor. Resesyon kelimesinin, ekonomide durgunluk anlamına geldiği biliniyor. Peki, resesyon nedir, neden olur? Resesyon olursa ne olur? İşte, resesyon ile ilgili detaylar:

Resesyon nedir?

Resesyon, makroekonomide geleneksel olarak reel gayri safi yurt içi hasılanın iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumudur. Ekonomide durgunluk olarak da adlandırılabilir.

Roubini'den resesyon uyarısı

'Kriz kahini' olarak anılan ünlü ekonomist Nouriel Roubini'nin resesyon uyarısı sonrasında, resesyonun ne olduğu ve resesyon olunca ne olacağı araştırılıyor.

Roubini, 1970'lerdeki gibi bir stagflasyon ve küresel finansal krizde olduğu gibi büyük bir borç sıkıntısı öngördüğünü belirterek, "Kısa ve sığ bir durgunluk olmayacak, şiddetli, uzun ve çirkin olacak" dedi.

Ünlü ekonomist, arz şoklarının ve finansal sıkıntının ne kadar şiddetli olacağına bağlı olarak ABD ve küresel durgunluğun 2023 yılı boyunca sürmesini bekliyor.

Öte yandan 2008 krizi sırasında en büyük darbeyi hane halkları ve bankalar aldığını ancak bu sefer, hedge fonları, özel sermaye ve kredi fonları gibi şirketlerin ve gölge bankaların "içe doğru patlayacaklarını" söyledi.

Resesyon olursa ne olur?

Resesyon ekonomik alanında duraklama dönemleri için kullanılan ifadedir. Bu dönemlerde toplam üretim miktarında gerileme olur. Bununla birlikte, işsizlik artar ve milli gelir düşer. Resesyon sonucunda ülkelerin ekonomik şartlarında negatif değişimler yaşanır.