Gündem

Rektör, holding yöneticisini genel sekreteri yaptı, 4 gün sonra oğlu aynı holdingde işe alındı

Cem Zorlu'nun rektörlüğe gelmesiyle yaptığı atamalar dikkati çekti

18 Kasım 2019 09:41

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi'ndeki atamalar tartışma yarattı. Kasım 2018'de üniversiteye Rektör olarak atanan Prof. Cem Zorlu, üniversitedeki kadrosunu, kendisinin de Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Türkiye İmam Hatipliler Vakfı'ndan (TİMAV) kurdu. Zorlu, TİMAV Yönetim Kurulu Başkanı Ecevit Öksüz'ü üniversitede genel sekreter yaptı. Bu görevlendirmeden 4 gün sonra Zorlu'nun oğlu, Öksüz'ün kurumsal iletişim direktörü olduğu özel bir holdinginde işe başladı.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, Prof. Cem Zorlu, Kasım 2018'de Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi'ne rektör olarak atandı. Bir yılda yaptığı atamalar tartışma konusu oldu. 2011-2015 yılları arasında AKP Konya milletvekili olarak görev yapan Zorlu'nun yaptığı o atamalardan bazıları şöyle:

– TİMAV Yönetim Kurulu Üyesi ilahiyatçı Prof. Muhiddin Okumuşlar, 8 Mayıs 2019'da Rektör Yardımcısı olarak atandı. Okumuşlar, daha önce İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapıyordu.

– TİMAV Yönetim Kurulu Üyesi olan İlahiyatçı Prof. Muhammet Tasa da üniversitenin Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdürlüğü'ne atandı. Tasa müdür olmadan önce İlahiyat Fakültesi'nde öğretim üyesiydi.

– TİMAV Yönetim Kurulu Başkanı Ecevit Öksüz, Temmuz 2019'da üniversiteye genel sekreter yapıldı. Öksüz, genel sekreter yapılmadan önce, AKP'li bir belediyede Özel Kalem olarak açıktan atamayla memurluğa başlatıldı. Öksüz, memur olur olmaz üniversiteye atandı. Konya'daki özel bir holdingde “Kurumsal iletişim direktörü” olarak görev yapan Öksüz, geçen 22 Temmuz'da üniversiteye transfer oldu ve genel sekreter yapıldı. Öksüz'ü üniversiteye aldıran Rektör Zorlu, 4 gün sonra da kendi oğlunu, Öksüz'ün çalıştığı holdingde işe başlattı. Rektör Zorlu'nun oğlu İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Süleyman Yasir Zorlu, Öksüz'ün çalıştığı özel holdingin yönetim kuruluna atandı.