Politika

‘Refahyol’u yıkmaya çalıştığım için özür dilerim’

DYP eski Genel Sekreteri Diker, Refahyol Hükümeti'ni yıkmaya çalışanların yanında yer aldığını açıkladı. Erbakan'dan özür diledi.

23 Şubat 2009 02:00

1996 yılında Refah Partisi ile DYP arasındaki koalisyon görüşmelerinin ayrıntılarını gündeme getiren dönemin DYP yöneticilerinden emekli subay Manisa Milletvekili Tevfik Diker, Refahyol hükümetinin yıkılmasına nerede karar verildiğini açıkladı. Ve Milli Görüş’ün lideri Necmettin Erbakan’dan açıkça ‘özür’ diledi. Peki neden? İşte o mektup:


Bugün elini vicdanına koyarak dönemi değerlendirdiğinde Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın hassasiyetlerini yeterince anlayamamaktan duyduğu üzüntüyü dile getiren Diker, "Refahyol Hükümeti'nde yardımcılığınızı kabul etmediğim ve Refahyol'a karşı mücadele ettiğim için sizden samimi bir özür diliyorum. Lütfen kabul ediniz" dedi. İşte o yazı...

24 Aralık 1995 tarihinde 79 ilde, 83 seçim çevresinde % 10'luk Ülke barajlı d'Hont sistemi uygulanarak yapılan Milletvekili Genel Seçimleri'nde 34.155.981 seçmen toplam 138.608 sandıkta oy kullanmışlardır.
Bu genel seçim ile TBMM 20. dönem milletvekilleri seçilmiştir.
Seçimde RP.21.38-DYP.19.18 oy almışlardır.
RP'nin Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, DYP'nin Genel Başkanı ise Prof. Dr. Tansu Çiller'dir.
Bendeniz de DYP Genel Sekreteri ve Manisa DYP Milletvekili Listesi birinci sıradan seçimlere katılmış sonuçta Tevfik Diker, Rıza Akçalı, Yahya Uslu (rahmetli) ve Aysel Gökseli Manisa Milletvekili olarak 20.dönemde TBMM'ye girmiştik.
Seçimlerden sonra hükümet kurma pazarlıkları başlamış uzun süre "Ana Refah Hükümeti" (Anavatan-Refah arasında) kurulması çalışmaları gündemi işgal etmişti.
Mesut Yılmaz' ın tavırları hükümetin kurulmasının önünü tıkamış ve Yılmaz'ın tutumu, RP Genel Başkanı Millî Görüş'ün Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı DYP Genel Başkanı Çiler'e yönlendirmişti.
O günlerde Çiller hakkında haksız mal varlığı edinme başta olmak üzere birçok şaibe gündemde idi.
TBMM'de Yılmaz ve Çiller haklarındaki aklama komisyonları kararları "Akmatik" değerlendirmesi halkın dilinde idi.
Çiller'de; "Yılmaz başta olmak üzere bazı odakların kendisini Yüce Divan'a götürerek hapse atılacağı korkusu vardı" Bunu bana çok açık seçik ifade etmiş ve "Onların hesabı beni Yüce Divan'a göndermek" demişti.
Refah Partisi ile hükümet kurma görüşmeleri yapıldığı günlerde Çiller'e "İlk Başbakanlığı siz alınız, Demirel ve Ecevit geçmişte böyle yapmışlardı, MGK sistemi Başbakana göre yapılandırılmıştır. Erbakan Hocaya bilahare Başbakanlığı veriniz dediğimde; "Mecburum Hoca Başbakanlığı istiyor" dedi.
O günlerde ben ve İrfan Demiralp, Şinasi Altıner, İ. Yaşar Dedelek, Refahyol Hükümeti'nin kurulmasına karşıydık.
Hepimiz parti yöneticisiydik.
Kurulması halinde Refahyol Hükümeti'nin ülkedeki bazı dengeleri bozacağı ve ülkeye huzur getirmeyeceği kanaatindeydik.
Nitekim endişelerimizde haklı çıktık, Türkiye 28 Şubat'a gitti.
Bu arada şunu açıkça ifade edeyim AKP, 28 Şubat'ın ürünüdür.
Bir gerçeği de açık yüreklilikle ifade edeyim ben ve arkadaşlarım 28 Şubatçı olmadık.
Bizler Refahyol kurulmadan önce 21 Haziran1996'da tavır koyduk.
28 Şubatçılar Çiller'e hükümeti kurdurup bakanlık koltuğuna oturan Yalım Erez, Yıldırım Aktuna, Rıfat Serdaroğlu, Turhan Tayan gibi isimlerdir.
Refahyol Hükümeti'nin kurulması aşamasında DYP Genel Başkanı Çiller, Erbakan Hoca'nın Başbakanlığında kurulacak hükümete girmeyeceğini ve Başbakan Yardımcısı olarak bizlerden birini görevlendireceğini söyledi.
Bana bu görevi teklif etti.
Ben kabul etmedim.
Bilahare Nahit Menteşe bu görevi üstlendi.
Bu kadar anekdottan sonra önemli bir tarihi bilgimi kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.
Bilmeyenler için hatırlatmak isterim.
Bendeniz Hava Kuvvetleri'nde, Genelkurmay Karargahında, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinde çalışmış bir emekli subayım.
Askeri cenahta birçok devre arkadaşım ve eski, yeni ve emekli dostlarım var.
Diyaloglarım hâlâ devam etmektedir.
Önemli bir gerçeği de hatırlatmak isterim.
Tercih oylarıyla siyasete girdim.

Tarihe ışık tutacak olay!...
Şimdi ileteceğim olayı bana ileten e-general arkadaşımın ricası ile ismini deşifre etmeyeceğim.
"ABD CIA Başkanı George Tenet, Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir ve MGK Genel Sekreteri Hv. Org. İlhan Kılıç, ABD'de bir araya gelirler. Ortak bir karara varırlar. Refahyol iktidarı yıkılmalı."
Bu karardan sonra malum olaylar yaşanır ve Refahyol yıkılır.
Muhterem Hocam, Başbakanım, Değerli Prof. Dr. Necmettin Erbakan,
Bu olayı AKP kurulduktan sonra bizzat birinci ağızdan öğrendim.
AKP'nin kuruluş günlerinde de çok önemli bilgilerim oldu.
Bunları da ayrı bir makalede kamuoyuyla paylaşmak istiyorum
Dünden bugüne geldiğimde; elimi vicdanıma koyarak bir öz eleştiri yaptım.
Ülkemde yaşayan 20 milyon aç ve yoksul ve yapılan talan ile hortumlar, emperyalist hesaplar, akan kanlar beni uyandırdı.
Zattı alinizin "Millî Görüş" hassasiyetinizi yeterince algılayamadığım, Refahyol Hükümeti'nde Yardımcılığınızı kabul etmediğim ve Refahyol'a karşı mücadele ettiğim için sizden samimi bir özür diliyorum.
Lütfen kabul ediniz.

Tevfik Diker
19-20.Dönem Milletvekili
DYP eski Genel Sekreteri