Dünya

Rammstein'ın solistine cinsel istismar suçlaması: "Lindemann'la seks yapması için genç kadınlar seçildi; partilerde içkiye ilaç atıldığı iddia edildi"

07 Haziran 2023 10:47

T24 Dış Haberler

Birkaç kişi, ünlü Alman rock grubu Rammstein'ın konserine gelen genç kadınların konserler sırasında ve sonrasında solist Till Lindeman'la seks yapmaları için "seçildiği" bir sistemden söz etti. İddialar, bir kadının geçen ay Vilnius'taki konserden sonra yapılan partide içkisine ilaç atıldığını düşündüğünü söylemesinin ardından su yüzüne çıktı.

25 Mayıs'ta Kuzey İrlandalı bir kadın, Vilnius'taki konsere gitmeden önce konserden sonra yapılan partiye giriş yolu ararken, kendini "Lindemann'ın turnelerdeki casting direktörü" diye tanıtan Alena Makeeva isimli bir kadınla sosyal medya üzerinden tanıştığını belirtti. 24 yaşındaki kadın, Makeeva'nın kendisini, partiye katılacak insanların konseri izlediği "0. Sıra"dakilerin WhatsApp grubuna aldığını ifade etti. 

Kadın, konsere verilen arada sahnenin altındaki bir soyunma odasına götürüldüğünü ve burada Lindemann'la buluştuğunu ifade etti. Kadın, kendisiyle seks yapmayı reddedince Lindemann'ın "sinirlendiğini" söyledi.

Kuzey İrlandalı kadın, konserden önceki partide iki içki içtiğini ve daha sonra hafızasında boşluklar oluştuğunu, istemsizce garip hareketler yapmaya başladığını ifade etti. Kadın, bu yüzden içkisine ilaç atıldığını düşündüğünü, ancak yaptırdığı idrar testinde ilaç çıkmadığını belirtti. 

30 Mayıs'ta ikinci bir paylaşımda bulunan kadın, "Till bana DOKUNMADI. Onunla seks yapmak istemediğimi kabul etti. Asla bana tecavüz ettiğini iddia etmedim" yazdı.

Bu iddiaların ardından Alman medyasında, kadınların Lindemann'la seks yapmak için "seçildiğine" dair haberler yer almaya başladı. 

Süddeutsche Zeitung'a konuşan bir kadın, 2019'da Viyana'da bir konser sonrası partisinde içki içtiğini, bilinci yerine geldiğinde "bir otel odasında Lindemann'ın üstünde olduğunu" ifade etti.

Sosyal medyalarda ve gazetelerde iddialar yer alsa da, sadece Vilnius'taki olayın polise bildirildiği aktarıldı. 

İddaların ardından Münih Olimpiyat Stadı'nda Rammstein'ın dört günlük konser serisinin organizatörleri, parti yapılmayacağını açıkladı. 

Lindemann'ın şiirlerini yayımlayan Kiepenheuer & Witsch de, kendi kitabına delik açıp penisini yerleştirdiği bir fotoğrafın ardından şarkıcıyla bağlantısını kesti.

Rammstein'dan açıklama

Rammstein grubu, Vilnius'ta yaşananların "kendilerinin organize ettiği bir etkinlikte meydana gelmediğini" söyleyebileceklerini ifade etti ve bir soruşturmadan haberdar olmadıklarını dile getirdi.  

Hükümetten açıklama

Almanya Medya ve Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı Claudia Roth, dünyaca ünlü Alman rock grubu Rammstein'in solisti Till Lindemann hakkındaki cinsel taciz iddialarının hızla aydınlatılmasını istedi.

Roth, Alman Haber Ajansı DPA'ya yaptığı açıklamada, müzik, kültür ve diğer başka alanlarda cinsel taciz ve istismarın yerinin olmaması gerektiğini söyledi. Bazı genç kadınların yaşadıkları hakkında açıkça konuşma cesaretini bulduklarından memnuniyet duyduğunu aktaran Roth, Rammstein ve rock grubunun solisti Till Lindemann'a yönelik suçlamaların ciddiye alınarak hızlı ve kapsamlı bir şekilde aydınlatılması gerektiğini vurguladı.