Dünya

Putin, Ukrayna'ya saldıracağını üstü kapalı şekilde 2011 yılında Bill Clinton'a söylemiş

06 Mayıs 2023 09:55

T24 Dış Haberler

Eski ABD Başkanı Bill Clinton, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2011'de, yani Rusya Ukrayna'ya ilk saldırısını başlatmadan 3 sene önce, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü garantileyen Budapeşte Memorandumu'nun Moskova'yı bağlamadığını kendisine söylediğini ifade etti.

Bu, Rusya'nın Donbas'a saldırdığı ve Kırım'ı ilhak ettiği 2014 saldırılarının sinyallerini önceden açık bir şekilde verdiği anlamına geliyor. Britanya gazetesi, Clinton'ın açıklamasının, "Batı, 2014 saldırıları için daha mı hazırlıklı olmalıydı" sorusunu gündeme getirdiğini belirtti.

Clinton, Rus liderle 2011 Davos Dünya Ekonomi Forumu'nda konuştuğunu belirtti. Clinton'a göre Putin, bu görüşmede Budapeşte Memorandumu'nu gündeme getirdi. 1994 Budapeşte Memorandumu'nda Ukrayna, Belarus ve Kazakistan, mevcut sınırlarında egemenliklerine saygı duyulması şartıyla SSCB'den kendilerine miras kalan nükleer cephaneliklerini Rusya'ya vermişti. Memorandumu Rusya adına Boris Yeltsin, ABD adına Clinton, Birleşik Krallık adına ise John Major üçüncü garantör ülke olarak imzalamıştı. 

Clinton, perşembe, New York'taki Yahudi kültür ve toplum merkezi 92nd Street Y'de katıldığı programda, "Putin bana Kırım'ı almadan 3 yıl önce, 2011'de Boris Yeltsin'le vardığım anlaşmaya katılmadığını söyledi" dedi.

1993 ile 2001 arasında başkanlık görevini sürdüren Clinton, "Putin bana şöyle dedi; 'Yeltsin'in seninler, Major'la ve NATO'yla anlaştığını biliyorum. Ancak bunu asla Rus parlamentosu Duma'dan geçiremedi. Bizde de aşırı milliyetçiler var. Ben bu anlaşmaya katılmıyorum, desteklemiyorum ve ona bağlı da değilim" diye devam etti. 

Clinton, "O günden sonra saldırının her an olabileceğini biliyordum" dedi. 

2014'te Kırım'ı ilhak ettikten sonra Putin, Maydan devrimi ve Kiev'deki iktidar değişikliğinin "Ukrayna'yı farklı bir ülke haline getirdiğini", bu yüzden de Rusya'nın artık Budapeşte Referandumu'na dair bir taahhüdü olmadığını söylemişti.