Yaşam

Prof. Naci Görür, Kandilli'nin 'Kumburgaz-Silivri fayı' uyarısını yorumladı: Senelerdir söylüyorum, doğrudur ve önemsenmeli

30 Ocak 2021 13:03

Bilim Akademisi Üyesi, deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kandilli Rasathanesi yöneticilerinin, "Silivri-Kumburgaz-Büyükçekmece’yi içine alan fay parçasında anormallik yaşandığı ve 'olası kırılma beklenen alan' olarak bu hattın öne çıktığı" açıklamasına ilişkin olarak, "Senelerdir beklenen depremin büyük bir olasılıkla bu kol üzerinde olacağını ve minimumum 7,2 büyüklüğünde gerçekleşebileceğini ifade ediyorum. Dolayısıyla, Kandilli’nin bugün için söyledikleri bana göre doğrudur ve önemsenmelidir" dedi. 

Kandilli Rasathanesi yöneticileri İstanbul’da beklenen olası depreme ilişkin yürütülen çalışmalarda elde edilen bulgularda, Silivri-Kumburgaz-Büyükçekmece’yi içine alan fay parçasında anormallik yaşandığını, ‘olası kırılma beklenen alan’ olarak bu hattın öne çıktığını açıkladı.

 
Konuyla ilgili Twitter'dan kendisine yöneltilen sorular üzerine açıklama yapan Prof. Görür, yıllardır Kandilli'yle aynı uyarılarda bulunduğunu ve bu uyarının dikkate alınması gerektiğini söyledi. 
 
Görür, şu ifadeleri kullandı: 
 
"Arkadaşlar, çoğu arkadaş Kandilli’nin Marmara’da yapmış olduğu yeni açıklama ile ilgili benim fikrimi soruyor: anlıyorum ki açıklamalarımız herkese doğru ve yeterince ulaşmıyor.
 
Ben senelerdir Marmara’da kilitli olan faylardan birinin de Silivri açıkları ile Yeşilköy açıkları arasında uzanan Kumburgaz Fay kolunun olduğunu söylüyorum.
 
Beklenen depremin büyük bir olasılıkla bu kol üzerinde olacağını ve minimumum 7.2 büyüklüğünde gerçekleşebileceğini ifade ediyorum. Dolayısıyla, Kandilli’nin bugün için söyledikleri bana göre doğrudur ve önemsenmelidir."