Gündem

Prof. Dr. Hüsnü Çaksen yazdı, hakemli tıp dergisi yayımladı: MS hastalığının Allah’tan gelen bir ödül, sınav ya da ceza gibi sebepleri olduğuna inanıyoruz!

Bilim insanları, Çaksen'in ifadelerine tepki gösterdi

06 Ocak 2024 07:28

Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Hüsnü Çaksen, kaleme aldığı ve hakemli tıp dergisinde yayımlanan makalesinde MS hastalığı için " Allah’tan gelen bir ödül, sınav ya da ceza gibi doğaüstü sebepler olduğuna güçlü bir şekilde inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Hüsnü Çaksen'in, Alman tıp ve bilim yayıncısı Thieme'de yayınlanan makalesi gündem oldu.

Çaksen, multipl skleroz (MS) hastalığına ilişkin kaleme aldığı makalede "Her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanamasa da bazı MS hastalarındaki hastalığın temel sebebinin Allah’tan gelen bir ödül, sınav ya da ceza gibi doğaüstü sebepler olduğuna güçlü bir şekilde inanıyoruz" diye yazdı.

Makalenin ilgili yerinde, şu ifadeler kullanıldı:

"Sonuç olarak, pek çok MS hastasının hastalıklarının sebebini, dünyadaki pek çok kültürdeki dini bağlamla doğaüstü nedenlere bağladığını vurgulamak isteriz. Tepkilerinden korktukları için bu inancı sağlık profesyonelleriyle paylaşmadılar. İkinci olarak, bu her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanamasa da bazı MS hastalarındaki hastalığın temel sebebinin Allah’tan gelen bir ödül, sınav ya da ceza gibi doğaüstü sebepler olduğuna güçlü bir şekilde inanıyoruz. Üçüncü olarak, kader, Allah’ın isteği ve Allah’tan gelen bir ödül ya da test gibi doğaüstü sebeplere inanan pek çok MS hastası psikososyal, zihinsel ve manevi olarak huzur ve rahatlık buldu. Dolayısıyla, sağlık profesyonellerinin dini bağlamlı doğaüstü sebepler konusunda eğitilmesi ve MS hastalarının doğaüstü inançlarını sağlık hizmetleri profesyonelleriyle konuşma konusunda cesaretlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz." 

Bilim insanları, Çaksen'in ifadelerine tepki gösterdi. 

"Tesettür, cinsel obje olarak görülmekten korur" 

Çaksen'in geri çekilen “Başörtüsü Ergen Kız Çocuklarını ve Kadınları Cinsel Tacizden Korur” başlıklı makalesinde de “Tesettür, kadını cinsel arzu objesi olarak görmekten, aklı ve zekasından ziyade görünüşüne veya vücut şekline göre değerlendirilmekten kurtarır” ifadelerini kullandığı görüldü. Çaksen devamında, başörtülü kadınların iş yerindeki tacizden korunduklarını anlattıklarını aktardı.