Gündem

Prof. Halaçoğlu diplomalarını yayımladı, Erdoğan'a çağrı yaptı

"Ben size diplomalarımı sunuyorum, gerisi sizin yorumunuza"

02 Mayıs 2018 16:24

İyi Parti Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın lisans diplomasına sahip olmadığı ve Cumhurbaşkanlığına aday olamayacağı yönündeki tartışmaları sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla tekrar başalttı. Diplomalarının fotoğraflarını paylaşan Hallaçoğlu, "YSK, milletvekilliğine veya cumhurbaşkanlığına başvuracakların diploma belgelerini e-devletten alabileceklerine karar verdi. Ben sizlere lise, üniversite, doktora ve yedek subay askerlik diplomalarımı sunuyorum. Gerisi sizin yorumunuza" dedi.

"Diploman sahte diyorum beni mahkemeye vermiyor"

Halaçoğlu, konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada ise şunları kaydetmişti:

"Ben, Cumhurbaşkanına diploman sahte diyorum beni mahkemeye vermiyor. Normal başka bir şey olsaydı çoktan verirdi. Diyorum ki; 1981 yılında mezuniyet belgesi almışsın, mezuniyet belgende ne resim var, ne gizli damga var, soğuk damga var. Dekanın da mührü yok. İmza var, mühür yok. Kazıntı ve silinti yoktur diyor diğerlerinde resim var, soğuk damga var. Seninkinde niye öyle değil? Oraya not düşülmüş, ‘elden aldım’ diye. Mezuniyet belgenin sonrasında kurulmuş bir üniversiteden nasıl mezun olabilirsin? Marmara Üniversitesi’nin diplomasını nasıl alırsın diye soruyorum ve İşletme mezunu olarak nitelendiriliyor. Halbuki İşletme ile alakası yok."

Halaçoğlu'nun bu sözleriyle başlayan tartışma, karşılıklı açıklamalarla sürmüştü. 

Tartışmayı yeniden başlattı

Prof. Dr. Halaçoğlu, diploma tartışmasını yeniden alevlendirecek bir açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından diplomalarını paylaşan Halaçoğlu "YSK, milletvekilliğine veya cumhurbaşkanlığına başvuracakların diploma belgelerini e-devletten alabileceklerine karar verdi. Ben sizlere lise, üniversite, doktora ve yedek subay askerlik diplomalarımı sunuyorum. Gerisi sizin yorumunuza" diye yazdı.