Gündem

Prof. Dr. Levent Kurnaz: Şubat ayında sıcaklık 25 derecenin üzerine çıkabilir

"Barajların susuzluk oranı yüzde 55 seviyelerine kadar indi"

13 Aralık 2017 14:01

Sıcaklık ortalamaları İstanbul’da kasım ve aralık ayının üzerinde seyrediyor. Sıcaklık değerlerindeki artışın ve yağıştaki azalma kuraklığın tehlikesini tetiklediği belirtildi. Sıcaklık yükselişi ve kuraklık, Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuraklık analizi verilerine de yansıdı. İstanbul’daki barajların susuzluk oranı yüzde 55 seviyelerine kadar indiği ancak şimdilik bir tehlike arz etmediği ifade edildi.

Sıcaklıklar düşmezse sıkıntılı gelebilir

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre uzmanlar, Melen projesi sayesinde İstanbul’un sususluk çekmeyeceğini söylüyor. Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi İklim Uzmanı Prof. Dr. Levent Kurnaz, İstanbul barajlarındaki doluluk oranı için tehlikeli bir durum bulunmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Ancak tablo için çok da iyi diyemeyiz. Mevcut sıcaklık değerleri düşmez, kış yağışları gerçekleşmez ise yaz dönemi için sıkıntılı günler görebiliriz. Küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgelerin başında ülkemiz geliyor. Nüfusumuza göre elimizdeki su yetersiz. Temel sorunlardan biri de toplama havzalarının yetersizliği. İstanbul'da dağ taş beton oldu. Yağmur suları kanalizasyona gidiyor. Su havzasına ev yapmak, suyun boş yere denize akması demek.”

Şubat atında 25 derece görebiliriz

Prof. Dr.Kurnaz, açıklamasında önemli bir detaya da yer verdi, “BM iklim raporlarına göre 100 yıl sonra ortalama sıcaklığın 5-6 derece artması bekleniyor. Gelecekte şubat ayının bazı günleri İstanbul'daki sıcaklık 25 derecenin üzerine çıkacak” diyerek gelecekte nasıl bir tehlike altında olduğumuzu açıkladı.

Doğu İstanbul'dan daha büyük tehlike altında

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Orhan Şen, kasım ve aralık ayının ilk yarısında yağış miktarının olması gereken seviyenin altında olduğuna dikkat çekerek, “İstanbul özelinde konuşacak olursak, şu an için baraj doluluk oranları çok kötü durumda değil. Bu kış hem İstanbul hem de Türkiye geneli için öngörüm, kar yağışının fazla olacağı yönünde. Şimdiye kadar yağış miktarları olması gerekenin altında seyretti. Bu ayın ikinci yarısıyla birlikte kar yağışlarında artış bekliyorum. Doğu Anadolu, İstanbul'a oranla daha kurak bir dönem geçiriyor. Yeraltı sularının beslenmesi ve tarım arazilerinin donmaması için kar yağışlarının olması gerekiyor. İstanbul'da su sıkıntısı olacağını düşünmüyorum. Aralık ayının ikinci yarısı İstanbul ve Doğu Anadolu için önem taşıyor” diye konuştu.