Dünya

Prens Harry ve Düşes Markle'ın evlerini renove etmek için halkın vergilerinden 2.4 milyon sterlin kullandığı ortaya çıktı

25 Haziran 2019 12:28

T24 Dış haberler

İngiltere Kraliyet Ailesi'nin son çifti olan Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle'ın halkın vergilerinden 2.4 milyon sterlini evlerini renove etmek için kullandığı ortaya çıktı.

Çiftin taşındığı Frogmore evi, çocuklarına daha uygun olması için tadilattan geçmişti. Markle ve Harry Archie'nin doğumundan hemen önce, mayıs ayında renove edilmiş bu eve taşınmıştı. 

Britanya basınına göre evin bacası çıkarıldı, çatısı değiştirildi, yeni merdivenler yapıldı, şömineler eklendi ve parkeler değiştirildi. 

Harcamaları gösteren belgelere göre Britanya Kraliyet Ailesi bu sene halktan alınan vergilerden 67 milyon sterlin harcadı. Harcamalar geçen seneye göre yüzde 41 artış gösterdi. Bu harcamalardan 2.4 milyonunun Markle-Harry çiftinin evinin tadilatına ait olması tepki çekti. 

Monarşi karşıtı grup "Republic", özellikle tadilat harcamaları ve Prens Charles'ın seyahatları için harcanan paranın "rezillik" olduğunu söyledi.