Dünya

Polonya'da tartışmalı kürtaj yasağı yasası ertelendi

Polonya'nın pek çok şehrinde, kürtaj yasağı kararına yönelik olarak protesto gösterileri düzenlenmişti

05 Kasım 2020 10:21

Polonya’da uzun zamandır tartışma yaratan kürtaj yasası hakkında Anayasa Mahkemesi’nin aldığı tartışmalı "kürtaj yasağı" kararının ardından başlayan kitlesel protestolar sonuç verdi.

Polonya Milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisi (PİS), yüksek mahkeme kararının resmi olarak yayınlanmasını ve yürürlüğe girmesini ertelediği iddia etti.

Başbakanlık Ofis Başkanı Michal Dworczyk yaptığı açıklamada, hükûmetin anayasa mahkemesi kararını tartışarak uygun bir çözüm bulmaya çalıştığını belirtti. Polonya Başbakanlık Ofis Başkanı Dworczyk, "Devam eden tartışmalar var. Diyaloğa zaman ayırmamız ve insanları tatmin edecek bir çözüm bulmamız için süreye ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Yüksek mahkeme ne karar vermişti?

Polonya yüksek mahkemesi tecavüz, ensest veya annenin hayatının tehdit altında olması durumunda kürtajı yasaklayacak karar almıştı.

Kararın ardından 430 bin protestocu 22 Ekim’den itibaren başkent Varşova, Gdańsk, Białystok, Poznan, Kraków, Wroclaw, Torun, Sczescin, Myślenice, Gorlice ve Jasło şehirlerinde protesto düzenlemişti. Protestolarda, 37 kişi gözaltına alınmıştı.

TIKLAYIN | Polonya, yeni kürtaj kararıyla ikiye bölündü; binlerce kişi sokakta