Yaşam

Polis, Gebze ve Kızıltepe'de anneleri darp etti, yerlerde sürükledi

Cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmeyi amaçlayan eylemlere polis müdahale etti

20 Nisan 2019 17:23

Polisin, Gebze ve Mardin Kızıltepe’de açlık grevindeki çocuklarının taleplerine dikkat çekmek için nöbet tutmak isteyen annelere yönelik sert müdahalesi tepki çekti. 

9 Nisan'dan bu yana Gebze Cezaevi önünde, açlık grevindeki çocuklarının taleplerine dikkat çekmek için nöbet tutmak isteyen kadınlara polis dün sert bir şekilde müdahale etti. Kadınların eylemleri zor kullanılarak engellenirken kameralara yansıyan görüntülerde polisin copla kadınlara müdahale ve darp ettiği görüldü. Kocaeli Valiliği, eylemlerinin yapıldığı Gebze ve Kandıra cezaevleri yakınlarında gösteri ve eylem yapılmasını yasakladı. Yasağın süresi belirtilmedi ancak "ikinci bir emre kadar" ifadesi kullanıldı. Öte yandan kadınları darp eden polisler hakkında soruşturma başlatıldı.

Gebze'deki müdahalenin ertesinde Mardin Kızıltepe’de de açlık grevi eylemlerine dikkati çekmek için açıklama yapmak isteyen Barış Anneleri, polis şiddetine maruz kaldı. Annelerin polislerce yerde sürüklendiği müdahalede 5 kişi gözaltına alındı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Kızıltepe'de engellemeye rağmen açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek amacıyla açıklama yapmaya başlayan Barış Annesi Hevlet Öncü, sadece barış talep ettiklerini, cezaevinden başka bir cenaze daha çıkmamasını istediklerini ifade etti.

Bu sırada polis, biber gazı ve tazyikli su sıktığı gruptan yere düşen Öncü’yü yerde sürükledi. 

HDP İlçe Eş Başkanı'nın alçıdaki bacağı yeniden kırıldı

Polis şiddetine tepki gösteren HDP Mazıdağı İlçe Eş Başkanı Mesut Ürün’ün de aralarında olduğu üç kişi polislerce darp edilerek gözaltına alındı.

Ürün, alçıdaki ayağının şiddetli biçimde ağrımaya başlaması üzerine polislerce Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada çekilen röntgenlerde Ürün’in alçıda olan sağ bacağının yeniden kırıldığı tespit edildi.

Bacağı yeniden alçıya alınan Ürün, sonrasında yeniden Kızıltepe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Öte yandan polis şiddetine tepki göstermek için Özgürlük Meydanı’nda toplanan yurttaşlar da yine polis müdahalesine maruz kalırken, iki kişi gözaltına alındı.

Cumartesi Anneleri: Annelerden elinizi çekin

Gözaltında kaybedilen çocukları için 734 haftadır nöbet tutan Cumartesi Anneleri’nin gündeminde bu hafta Gebze’de polisin kötü muamelesine maruz kalan anneler vardı.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına konuşan Maside Ocak “ Gebze’de şiddet gören annelerin ne yaşadığını en iyi biz biliriz. Evlatlarının yaşaması için oradaydılar. Annelerin üzerinden çekin elinizi. Anneler ki yaşamı doğurandır, annelerden uzak durun” dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da Gebze’de yaşananları gündeme getirerek “annelerimize yapılanları gördük. Bunu yaptıran yetkililer büyük bir alçaklığa imza attılar” diye konuştu.