T24 Podcast

Podcast | Sahibinin Sesinden Portreler’de Muharrem İnce hayatını anlatıyor: Kılıçdaroğlu kadar çalışkan olduğumu sanmıyorum

Faruk Bildirici'nin, 2011 yılında yaptığı söyleşinin ses kaydından hazırladığı podcast bölümü yayında!

25 Nisan 2023 20:30

T24 Podcast

Cumhurbaşkanı adayı ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin 2011 yılında hayat hikayesini anlattığı gazeteci ve medya ombudsmanı Faruk Bildirici, bu kaydı T24 için yeniden düzenledi. 

Faruk Bildirici’nin Muharrem İnce ile konuştuğu 4 Aralık 2011 tarihinde İnce, CHP Grup Başkanvekiliydi. Söyleşiden yıllar sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı genel başkanlık yarışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden İnce, şimdi bir kez daha cumhurbaşkanı adayı. 

Muharrem İnce’nin İmam Hatip Lisesi’nde fizik öğretmeninden dershane sahipliğine ve oradan siyasete uzanan yaşam öyküsünü kendi sesinden dinliyoruz.

Muharrem İnce’nin hayat öyküsünden öne çıkan bazı bölümler şöyle:

“Kendimi solcu ve sosyal demokrat olarak tanımlıyorum. Muhafazakar yanımı siyasetin içinde bir parça haline getirmiyorum. Cuma namazlarına üniversite yıllarından beri giderim. Üniversitede arkadaşlarım bana ‘Hacı’ derlerdi.”

“Şiiri severim. Ben bir şair tanırım, Nazım Hikmet. Ona gıpta ederim, hayranım.  “Tatanka” adlı bir şiir kitabım da var. O acemilik şiirlerim. Yeni kitabım hazır ama şiirle gündeme gelmek istemiyorum.”

“Yalova’nın Elmalık köyünde çobanlık yaparak geçti hayatımız. Köyde bir incir ağacı kümesi vardı. O incirlerin ortasına eğrelti otlarından üstünü kapatarak bir kütüphane yapmıştım.”

“Balıkesir’de Necatibey Eğitim Fakültesi’ni bitirdikten sonra Artvin’de İmam Hatip Lisesinde 2.5 yıl öğretmenlik yaptım. İmam Hatip’teki yapıyı bilirim yani. Onlar da bu ülkenin evlatları.”  

“Hüseyin Gülerce’nin dersanesinde bir yıl çalıştım. Sonra ortaklarımla dershane açtım. Dershanecilik okuldaki öğretmenliğe göre daha zor bir iş. 2002’de milletvekili olduğumda dershanemi ortağıma devrettim.” 

“Dedem hayatımda beni çok etkileyen insanlardan biridir. 1924’te Yunanistan’dan gelmişti mübadeleyle. Bir şey doğruysa ölümüne onu savunurdu, asla vazgeçmezdi. Çok sert, aksi bir adamdı ama melek gibiydi.” 

Muharrem İnce ve Faruk Bildirici
“Erdoğan, Alevilerin CHP’ye kitlesel desteğini parçalamak istiyor. “Beni Alevi hakimler mahkum etti” diyeceksiniz; sonra bu insanlardan destek isteyeceksiniz. Bu samimiyetsizlik. Geçmişle hesaplaşalım ama toplumu ayrıştırmayalım.”

“Niye yenemiyoruz biz bunları? Bence CHP’nin bunu sorgulaması lazım. Neden yenemiyoruz. Birincisi elitist yaklaşımlar. İkincisi herkesin general olması, Üçüncüsü yeterince çalışkan olmamak. Dördüncüsü halkın değerleriyle çatışmak.”

“Gençlik örgütlenmeleri içinde tabii ki vardım. O zaman CHP’yi pek beğenmez, düzen partisi olarak görürdük. 1970’lerin sonunda bir gece duvara yazı yazarken kaymakamın şoförü gördü bizi şikayet etmiş, o gece dayak yemiştik.”

“Kılıçdaroğlu Grup Başkanvekili iken odalarımız yan yanaydı. Kendisinin çok çalışkan olduğunu yakından görürdüm. Hafta sonları gelir o dosyalara kapanırdı. Küçücük odada saatlerce çalışırdı. Onun kadar çalışkan olduğumu sanmıyorum.”

“Bu partide yıllarca mücadele etmişim. Gün gelir bu parti beni üst noktalarda görmek isterse gel ol derlerse neden olmasın?  Ben o yetenekte değilim demem. O yetenekte olup olmadığıma zamanı geldiğinde örgüt karar verir.”

“Fizik, madde ile enerji arasındaki ilişkiyi inceliyor ve problem çözmek. Siyaset de toplumla bizim aramızdaki ilişki, yine bir problem çözmek. Sonuçta ikisi de problem. Ben fizik teknisyeniyim, Erdal İnönü gibi fizik profesörü değilim.”