Dünya

Papa Francesco, Kuran yakma eylemlerini kınandı: İfade özgürlüğü nefret için kullanılamaz

03 Temmuz 2023 11:47

T24 Dış Haberler

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, Kuran yakma eylemlerine "ifade özgürlüğü" kapsamında izin verilmesini reddettiğini ve bu tür eylemleri kınadığını ifade etti.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayın yapan Al Ittihad gazetesine konuşan Papa, "Kutsal kabul edilen tüm kitaplar, ona inananlara saygı göstermek için saygı görmelidir" dedi.  Papa, "Bu tür eylemler beni kızdırıyor ve bunların yapılmasından iğreniyorum" diye konuştu.

Papa, "İfade özgürlüğü asla bir başkasına nefret için kullanılmamalı. Bunu yapmak reddedilir ve kınanır" ifadelerini kullandı.

İsveç'te yaşayan Irak vatandaşı Salwan Momika, Kurban Bayramı'nın ilk gününde Stokholm'deki en aktif camisinin önünde Kuran'ın üstüne çıkmış ve daha sonra birkaç sayfasını yakmıştı. İsveç, "ifade özgürlüğü" gerekçesiyle Momika'nın eylemine izin verirken, polis daha sonra yakmayı cami yakınında yaptığı için "bir etnik grubu rahatsız ettiği" gerekçesiyle soruşturma başlattı.

İsveç polisi son zamanlarda birkaç Kuran yakma eylemi talebini reddetse de mahkemeler bunun "ifade özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle" kararı geri çevirdi. 

Olayın ardından, Fas, Kuveyt, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri büyükelçilerini geri çağırdı. Pazar günü İran Dışişleri Bakanı, olayın ardından İsveç'e gönderecekleri yeni büyükelçiyi "beklettiklerini" söyledi. İslam ülkelerinin yanı sıra ABD ve Rusya gibi ülkeler de eyleme tepki gösterdi. 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da olayla ilgili olarak Twitter'dan yaptığı açıklamada eyleme onay verilmesine de tepk göstererek, “Mübarek Kurban Bayramı’nın ilk gününde Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik İsveç’te yapılan aşağılık eylemi lanetliyorum! İslam karşıtı bu eylemlere ifade özgürlüğü bahanesiyle izin verilmesi kabul edilemez. Bu tarz menfur eylemlere göz yummak suça ortak olmaktır” ifadelerini kullanmıştı.

İsveç, NATO'ya katılabilmek için Türkiye ve Macaristan'dan yeşil ışık bekliyor.