Dünya

Pakistan'da Koronavirüs nedeniyle getirilen camilerde cemaatle namaz yasağı kaldırıldı

18 Nisan 2020 23:06

Dünyanın en kalabalık ikinci Müslüman nüfusuna sahip Güney Asya ülkesi Pakistan'da yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını önlemlerine yönelik alınan tedbirler kapsamında camilerde cemaatle namaz kılma yasağı kaldırıldı. Ancak virüsün yayılmasının önlenmesine ilişkin bir dizi yeni tedbirler getirildi.

Reuters'ın haberine göre, karar Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi'nin ülkedeki dini cemaatlerin liderleriyle yaptığı görüşmede alındı. Ramazan ayının başlamasına bir haftadan az bir süre kala alınan kararla ilgili yapılan açıklamada, "Camilerde gerekli önlemlerin alınması koşuluyla cemaatle namaza izin verilecek" denildi.

Euronews'in aktardığına göre, camiye gidecek kişilerin maske takma zorunluluğu bulunuyor. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, camilerde cemaatle kılınacak namazlarda, saflardaki kişilerin arasındaki mesafenin en az 2 metre olmasının şart olduğu duyuruldu.

Ayrıca camilerin sık sık dezenfekte edilmesinin de getirilen şartlar arasında olduğunun altı çizildi.

Şimdiye kadar 143 kişi hayatını kaybetti

Koronavirüs'ün çıkış noktası Çin'e komşu olan Pakistan'da şu ana kadar 7 bin 600'ün üzerinde kişide Covid-19'a rastlanırken virüs kaynaklı 143 kişi yaşamını yitirdi.

İslami oluşumların güçlü olduğu Pakistan'da hükümet, cemaatle namaz kılınmasına yönelik getirilen kısıtlama nedeniyle baskı altında bulunuyordu ve güvenlik güçleriyle camide ibadet etmek isteyenler arasında sık sık arbede yaşanıyordu.

Hafta başında bazı din adamları, dua etmenin kendileri için olmazsa olmaz bir durum olduğunu, izin verilmemesi halinde yasağı ihlal edecekleri tehdidinde bulunmuştu.