Politika

Özgür Özel'den "Şeyh Said'e karşı Öcalan'dan geri tutum aldı" diyen Barış Terkoğlu'na: Atatürk'ten tarafım, aksi düşünceyi hakaret sayarım

21 Aralık 2023 07:50

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Şeyh Said için sarf ettiği "Konjonktüründe Cumhuriyet'e karşı ayaklanma olduğunu biliyorum. Bastırılırken oluşan acılar, torunların kalbini acıtıyorsa saygılı olmak gerekir" sözlerini "Şeyh Said'e karşı Abdullah Öcalan'dan bile daha geri tutum aldı" diyerek eleştiren Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu'na mektup yazarak sitem etti. 

Özel, "'Atatürk ile Şeyh Sait arasında taraf olamayan biri’ ifadenize katılmıyor, çok kırıcı buluyorum. Ben, sıradan bir yurttaş olarak da CHP’nin genel başkanı olarak da Atatürk’ten tarafım, aksinin düşünülmesini bile hakaret kabul ederim. TV100’deki ifadelerimi yeniden dinleyebilirseniz, orada da Cumhuriyetten, kurucu felsefesi ile kadrolarından ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten taraf olduğumu kalın harflerle çizdim şimdi de çiziyorum" dedi. 

Özel'i eleştirdiği yazısında “Belki ideolojik eksikleri, tarihsel bilgi yoksunluğu, kuruluş felsefesiyle mesafesi, siyasi duruş sorunları, gündelik siyaset oportünizmi nedeniyle bu tartışmada taraf olamadı" ifadelerini kullandığını hatırlatan Tarkoğlu, CHP liderinin mektubunu şöyle aktardı

“Sizin ‘tarafsızlık’ diye ifade ettiğiniz çerçevenin Şeyh Sait’in kişiliğiyle, yaptıklarıyla bir ilgisi olmadığı gibi yazınızda bahsettiğiniz ideolojik eksiklerle, tarihsel bilgi yoksunluğuyla da bağlantılı olmadığı çok açıktır. Cumhuriyetin ilk yıllarına yönelik tarihi tartışmaların bağlamından koparıldığında geride bırakılanlarda yeni acılar bırakmasına neden olduğu, bunun da Cumhuriyetin kurucu felsefesine ve kadrolarına da fayda sağlamadığı açıktır. 1925’teki Şeyh Sait İsyanı’nı bastırarak bunu idamla neticelendirmek ne kadar meşru hak ise Şeyh Sait’in torunlarının, dedelerinin mezar yerinin nerede olduğunu sormaları da meşru haktır.

 
Fikir özgürlüğüne inancım ve basın özgürlüğüne saygımla sizi selamlıyorum.” 

TIKLAYIN - Barış Terkoğlu: Özgür Özel, Şeyh Said'e karşı Abdullah Öcalan'dan bile daha geri tutum aldı