Gündem

ÖZEL - Profesörün 'Doları TL'ye dönüştürün' çağrısına Ürdün ve Irak'tan destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı 'dolar bozdurun' çağrısı üzerine Türk Üroloji Yeterlilik Kurulu Genel Sekreteri ve ILRSA Başkanı Prof

18 Ağustos 2018 14:45

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı \'dolar bozdurun\' çağrısı üzerine Türk Üroloji Yeterlilik Kurulu Genel Sekreteri ve ILRSA Başkanı Prof. Dr. Yaşar Özgök de kendi sosyal medya hesabından \'Doları TL\'ye dönüştürün\' çağrısında bulundu.

Özgök yaptığı bu çağrıyla sosyal medya hesabı üzerinden 50 bin kişiye ulaşırken; Ürdün ve Irak Üroloji Derneklerinden de destek geldi. Ürdün\'de bazı esnaflar Türklerle olan alışverişlerinde dolar yerine Türk Lirası kullanırken, Türkiye\'deki Iraklı öğrenciler ise dolarlarını Türk lirasına çevirmeye başladı.

Ankara\'da üroloji profesörü olarak görev yapan  Prof. Dr. Yaşar Özgök, ABD\'nin Türkiye\'ye karşı başlattığı ekonomi saldırı sonrası; muayenehanesi kiralık olduğu için yer satın almak amacıyla bankaya daha önce yatırdığı bir miktar dolar bazındaki vadeli birikimini vadesi bile dolmadan TL\'ye çevirdi.

Profesör Özgök, bununla da kalmayıp sosyal medya hesabı üzerinden, \"Sevgili dostlar, arkadaşlar, partili partisiz tüm dostlar gelin bir vatanseverlik hareketi başlatalım ve bunu yayalım\" çağrısında bulunarak Doların TL\'ye dönüştürülmesini istedi. Doları bozdurduğuna dair banka dekontunu da hesabından paylaşan Profesör Özgök\'ün bu çağrısı kısa sürede büyük yankı topladı. Dünyanın dört bir tarafında kendi alanında eğitimler veren Özgök\'ün çağrısı gerek yurt içinde gerekse yurt dışında karşılık buldu.

IRAK VE ÜRDÜN ÜROLOJİ DERNEĞİNDEN DESTEK
Profesör Özgök\'ün bu çağrısına ilk olarak kendi meslektaşlarından destek geldi. Ürdün Üroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Abdül Nasser El Sungait, Profesör Özgök\'e gönderdiği mesajda Ürdün\'de bazı esnafların Türklerle alışverişte Dolar yerine Türk Lirasını kullandığını belirterek, kullanılan Türk Lirasının fotoğrafını gönderdi. Yine Irak Üroloji Başkanı Prof. Dr. Murtadha El Musaffer de, Profesör Özgök\'e gönderdiği mesajda Türkiye\'de bulunan Iraklı öğrencilerin dolar yerine Türk Lirası kullanmaya başladıklarını belirtti.


\'50 BİN KİŞİYE ULAŞTIK\'
ABD\'nin ekonomik saldırısı sonrası sosyal medya hesabından bir çağrı yaptığını söyleyen Profesör Özgök, \"Bizler bilim insanı olarak çevreyi, ülkeyi bilen kişi olarak \'bu konuda bir şeyler yapalım\' dedik. Hemen Facebook\'ta kendi sayfamdan böyle bir çağrıda bulundum. Benim çağrım şuydu; Herkesin kendi çapında elinde mevcut olan doları Türk parasına çevirmeleri. Bu arada daha çok kesime ve yurt dışına ulaşabilmek için de Facebook\'a bu çağrıyı bir reklam olarak da verdik. Sonucunda yurtiçi ve yurtdışından 50 bin kişiye ulaştık. Bunun arkasından güzel bildirimler geldi. Herkes destek veriyordu, partili partisiz. Çünkü bir taraf yok. Bu ülke bizim, hepimizin\" dedi.

\'BAŞKALARININ DA DESTEĞİ GEREKECEK\'
Yaptığı çağrı sonrası güzel dönüşlerin alındığını kaydeden Profesör Özgök, şöyle konuştu:
\"Ben üroloji profesörüyüm. Bu alanda da dünyanın birçok ülkesinde Laparoskopik ürolojik cerrahi konusunda kurslar verdiğimiz için çok güzel ilişkilerimiz var. Mesela Ürdün\'den bana çok güzel bir yazı geldi. Arkadaşım, ‘Ürdün\'deki birçok esnafın Türk parasını artık ticaret parası olarak kullandığını\' söyledi. Bir telefon daha geldi Iraklı Üroloji arkadaşımdan, Türkiye’deki  Iraklı öğrencilerin tamamının paralarını bozdurup Türk parasına çevirdiğini söylüyordu. Bu da bize şunu gösteriyor. Ülkemizi seviyoruz, bu vatan bizim. Bu sadece bizimle olmayacak tabi. Dostlarımız da çok.  Başkalarının da desteği gerekecek burada. Bu destek ne olabilir. Herkesin gücü yettiği ölçüde kendi imkanları dahilinde, iş adamlarımızın, devlet adamlarının da bu olaya katkı yapması gerekiyor. Bir kısım milletvekilleri maaşlarını devlete vermişler. Böyle bir şey olsa ben de hiç çekinmeden kendi maaşımı veririm. Yani burada biz parayı düşünmeyeceğiz. Herkes sigara parasının bir aylığını açılacak bir hesaba yatırsa çok büyük para ediyor.\"
 

Görüntü dökümü:

-Prof. Dr. Yaşar Özgök\'ten görüntü
-Prof. Dr. Yaşar Özgök\'ün bilgisayar ile çalışması
-Prof. Dr. Yaşar Özgök ile röp.
-Prof. Dr. Yaşar Özgök\'ten detay görüntüler

Haber - Kamera: Mustafa TURAPOĞLU-Kaan ULU/ANKARA,(DHA)

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir