Gündem

Otomobil çarpması sonucu engelli kalan kızı için verdiği hukuk mücadelesi 20 yıl sonra sonuçlandı: Mahkeme 210 lira maddi, bin lira manevi tazminata karar kıldı

Baba Alican Demirpolat isyan etti: Yıllarca sırtımda engelli kızımı taşıyarak adalet aradım

12 Haziran 2021 07:04

Aydın Buharkent’te, 5 yaşındayken otomobil çarpması sonucu yüzde 97 engelli kalan ve mahkeme sürerken 6 yıl önce yaşamını yitiren Hediye Demirpolat’ın davası 20 yıl sonra sonuçlandı. Küçük kızın babasının hâkime hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandığı, 25 hâkimin değiştiği ve röntgen sonucunun kaybolduğu dava sonucunda mahkeme, aileye 210 TL maddi, 1000 TL ise manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Mahkeme 210 TL’yi kaza tarihinde ailenin yaptığı masrafların karşılığı olarak açıkladı.

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre, Nazilli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi kararını geçen çarşamba açıkladı. Mahkeme heyeti, kazanın meydana geldiği tarihte yaralanmadan kaynaklı ailenin 210 TL maddi kaybı olduğunu bilirkişi raporuna göre belirledi ve aile 210 TL tazminat ödenmesine karar verdi. Kaza sonrası ailenin yaşadığı üzüntüden dolayı ise 1000 TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Yıllarca süren davanın avukat masraflarının ise Demirpolat ailesinin ödeyip ödemeyeceği ise gerekçeli kararda belli olacak.

Baba Alican Demirpolat isyan etti: Yıllarca sırtımda engelli kızımı taşıyarak adalet aradım

Mahkemenin verdiği kararı yorumlayan baba Alican Demirpolat, “Yıllarca sırtımda engelli kızımı taşıyarak adalet aradım. Geldiğimiz sonuç 210 TL’lik değer. Yargı reformundan bahsedenler, ‘Türkiye’de adalet var’ diyenlere bu kararı göndereyim. Karar vericilere ‘Adaletin bu mu mahkeme’ diyorum. Ben şimdi kızımın mezarına giderek ‘Senin yaşam değerin 210 TL kızım’ nasıl derim’ dedi.

“200 bin TL’ye yakın hastane ve avukat masrafları yaptım”

Dava için ekonomik olarak çöküntü yaşadığını ifade eden Demirpolat, “200 bin TL’ye yakın hastane ve avukat masrafları yaptım. İşyerimi kapatmak zorunda kaldım. Kendimden, ailemden fedakârlık ettim. Ama verilen karar çok komik ve acı” diye konuştu.