Gündem

Osman Kavala'ya tahliye isteyen muhalif üye Hâkim Sercan Karagöz, Ağrı'ya atandı

Tayin isteğinin Karagöz'ün kendisinden gelmiş ve HSK'nın da bu talebi kabul ederek Ağrı'ya atama yapmış olabileceği belirtiliyor

17 Temmuz 2023 22:42

Gezi davasına ilişkin yargılamalar sırasında Osman Kavala’nın tahliye edilmesi yönünde oy kullanan Hâkim Sercan Karagöz, Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesiyle Ağrı’ya atandı. 

16 kişinin yargılandığı Gezi davasında beraat kararlarının istinaf mahkemesinde bozulmasının ardından yeniden yapılan yargılama sonucunda İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Osman Kavala’yı “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet; Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman, Can Atalay ve Yiğit Ali Ekmekçi’yi ise aynı suça yardım etmekten 18’er yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Mahkeme, hükümle beraber sanıkların tutuklanmalarına da karar vermişti.

TIKLAYIN | Gökçer Tahincioğlu'nun dosyası: 50 soruda Osman Kavala ve Gezi davası

Yargılamalar sırasında Kavala ile hak savunucusu Yiğit Aksakoğlu’nun tahliyesi yönünde oy kullanan Mahkeme Başkanı Sercan Karagöz, Gezi davasına bakan heyetten alınarak aynı mahkemede ikinci heyete üye olarak görevlendirilmişti. HSK’nın bu akşam yayımladığı kararnamede Karagöz, İstanbul Hâkimliği'nden alınarak Ağrı’ya hâkim olarak görevlendirildi.

"Kendisi istemiş olabilir"

T24'e bilgi veren kaynaklar, Karagöz'ün kendisinin tayin isteğinde bulunma ihtimalinin olduğuna, HSK'nın da bu talebi kabul ederek Ağrı'ya atama yapmış olabileceğine dikkat çekti.