Yaşam

Orhan Pamuk'un da yaşadığı 50 yıllık Taray Apartmanı yıkılıyor

"Sayın Pamuk 20 bin kitabını başka yere taşıma hazırlığı içinde"

Pamuk, yıkılacak olan evinin, Taray Apartmanı balkonunda (Fotoğraf: T24)

02 Haziran 2022 18:32

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un da yaşadığı Beyoğlu Cihangir'deki Taray Apartmanı 'Kentsel Dönüşüm' kapsamında yıkılıyor. 'Riskli' raporu verilen binadakiler için tahliye süreci başladı. Binada 20 bin kitabı bulunan Pamuk'un yeni ev arayışında olduğu belirtildi. 

Kentsel dönüşüm kapsamına Cihangir Zindan Sokak'ta bulunan ünlü 'Taray Apartmanı' da girdi. Halktv.com.tr'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre; Taray Apartmanı'nın temeli 1970'li yıllarda atıldı. 16 dairenin bulunduğu apartmanda Orhan Pamuk'un da 4 dairesi bulunuyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı'nın yetkilendirdiği lisanslı şirket binaya ilişkin 'riskli yapı' raporu düzenledi. Raporda binadaki beton kalitesinin kötü olduğu kaydedilerek "Bina çürük" denildi.

İtiraz oy birliği ile reddedildi

Hazırlanan rapor Beyoğlu Belediyesi tarafından onaylandı. Binaya ilişkin çıkan 'riskli yapı' kararına bazı kat malikleri itiraz etti. İtirazı değerlendiren Kentsel Dönüşüm İstanbul İl Müdürlüğü İtiraz Değerlendirme Kurulu, oybirliği ile reddetti.

"20 bin kitabını başka yere taşıma hazırlığı içinde"

Konu ile ilgili ulaştığımız Orhan Pamuk'un avukatı Hikmet Güngör "Sayın Pamuk, kitapları evine sığmadığı için binada başka daireler de satın almıştı. Sayın Pamuk ve eşi riskli yapı ilan edilen bir apartmanda oturmayı düşünmüyorlar. 20 bin kitabını başka yere taşıma hazırlığı içinde" diye konuştu.

"Binada kaçak yapı var"

Av. Hikmet Güngör, açıklamasının devamında "Binanın en üst katında ve önünde bulunan tarihi camide kaçak yapılar söz konusu. Bununla ilgili bina yönetimi tarafından İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılan bir dava da bulunuyor. Sayın Pamuk, kaçak yapının da olduğu bu binada güçlendirme yapmayı düşünmüyor. Binaya ilişkin yıkım kararı var" diye konuştu.

 

 


RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'den Erdoğan'ın "sürtük" ifadesi için dilekçe veren İlhan Taşcı'ya Kılıçdaroğlu şartı!

Demirtaş: Seçimden sonra bizi serbest bırakacaklar beklentisi içerisinde değiliz

Georgia Today: Evinde 7,2 kilogram kokain bulunan Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk tutukland

AYM kararına uymayan hâkime terfi: Yargıtay üyeliği, Adalet Bakan Yardımcılığı

Erdoğan: Teröristlerin inlerine girmeye, onları oraya gömmeye devam edeceğiz

Kulis: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3600 ek gösterge düzenlemesini haftasonu duyuracak

Baykar'dan Litvanya'ya ücretsiz TB2 SİHA: Topladığınız bağışları Ukrayna'ya göndermenizi rica ediyoruz

Nazan Öncel’den Erdoğan’ın sözlerine tepki: Sürtük olalı bir gün oluyor, fahişelik mertebesine ne zaman erişiriz bekleyelim görelim

Merkez Bankası: Sürdürülebilir fiyat istikrarı hedefi ile liralaşma odaklı yaklaşım sürecek
" />