Kültür-Sanat

Orhan Gencebay: Arabesk yapmadım; Arif Sağ ile yarım asırlık dostluğumuz bitmiştir

"Ben onun gönlünü kıracak hiçbir şey yapmadım, yapmamda demişimdir"

07 Şubat 2018 19:01

Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği Başkanlığı (MESAM)’daki başkanlık görevinden istifa eden Orhan Gencebay  “Arif Sağ yarım asırdır dostumdu, fakat bu dostluk bitmiştir” dedi.

Etiler’de bulunan bir ofiste düzenlenen basın açıklamasına çok sayıda gazeteci katıldı. İstifası sonrasında basında çıkan haberlerle ilgili bir açıklama yapan Orhan Gencebay, “Öncelikle şahsımla ilgili son birkaç gündür pek çok asılsız ve maksatlı haberler yayınlandığı için, genel sorunlara geçmeden önce, bu maksatlı haberlerle ilgili kısa bir açıklama yapmak istiyorum. En başta Arif Sağ’ın söylediği, yazdığı veya yazdırdığı haberler olmak üzere; son derece maksatlı, tamamen gerçek dışı, benim söylediklerimi, yazdıklarımı saptırtarak yorumlayan ve yorumlatan, beni yanlış tanıtma isteğiyle, belki de planlı olan bu haberleri art niyetli ithamları, çabaları şiddetle kınıyor ve reddediyorum. Arif Sağ yarım asırdan fazladır dostumdu, fakat bu dostluk artık bitmiştir. Son zamanlarda basına verdiği demeçlerde, şahsıma hakaret eden, son derece saygısız ve gerçek dışı saçma sapan, art niyetle verdiği bilgilerden dolayı bu dostluğu kendisi bitirmiştir. Kendisine sağlıklar diliyorum” dedi.

İstifa dilekçesinin maksatlı olarak sızdırıldığını vurgulayan Gencebay şunları söyledi: “Ben istifa dilekçemi kamuoyuna, basına değil, yönetim kuruluna hitaben yazmıştım. MESAM’ın mahremiyetinde kalarak Yönetim Kurulunda değerlendirilmesi gereken dilekçemin mahremiyeti korunamamış, polemik konusu oluşturmak isteyen birileri tarafından maksatlı olarak MESAM dışına servis edilmiştir. Bana göre bu olay büyük bir suçtur ve MESAM Haysiyet Kurulu olaya el koyarak bu kişileri MESAM’dan derhal ihraç etmelidir.”

Arif Sağ'dan Orhan Gencebay'a MESAM yanıtı: Farklı görüşlere tahammülsüzlüğünü göstermiştir

MESAM’da yaşanan sorunun mezhepsel ve etniksel olmadığının altını çizen Gencebay, “Ben ve benimle aynı düşünceleri paylaşan arkadaşlarım, ‘Cennet vatanımızda, dil, din, cins, ırk farklılığı vardır, fakat ayrılığı yoktur, olması da mümkün değildir’ diyen ve buna bütün kalbiyle bilerek inanan, ömürleri boyunca haklarında tek bir şaibe bile olmayan Türkiye Cumhuriyetinin birer vatansever yurttaşlarıyız. Bu zengin kültür farklılıklarımız Mesam’da musiki olarak temsil edilmektedir ve hep öyle olacaktır. Mesam’da yaşanan sorun, asla mezhep veya etnik köken sorunu değildir. Ancak her genel kurul öncesi olduğu gibi, birileri bütün kutsal değerlerimizi seçime malzeme yapıp, buna yaslanarak seçilmek gayretinde olduklarının düşüncesini taşımaktayız’’ açıklamasında bulundu.

Gönlünün kırıldığını ifade eden Orhan Gencebay, “Arif Sağ için geçen haftaya kadar şunu söylemişimdir. Arif benim yarım asırdır dostumdur. Ben onun gönlünü kıracak hiçbir şey yapmadım, yapmamda demişimdir. Ancak ben bunu söylerken o farklı şeyler söyledi. Olmayacak sözler söyledi. Olağanüstü yalan, yanlış şeyler söyledi. Benim gönlümü kırdı, ben ona artık sağlık diliyorum. Bu dostluğu bozan kendisidir, ben bozmadım. O bozdu” diye konuştu.

Arif Sağ’la politik anlaşmazlık yaşadığı iddialarının sorulması üzerine Gencebay, “Hayatımız boyunca böyle bir şey yapmadık. Etnik ve mezhepsel şeylerin gündeme getirilmesi utanç verici. Benim siyasetle işim yoktur. Siyaseti siyasetçiler yapsın” ifadelerini kullandı.

Akil İnsanlar Heyeti’nde bulunmasının bir takım çevrelerce yanlış yorumlanmak istendiğini belirten Orhan Gencebay, ” Biz üstümüze düşen şeyleri yaptık. Halkımızla bir anket yaptık ve bunu devletimize sunduk. Ancak bu şerefli, onurlu görevi başka başka anlattılar ve bizi lekelemeye çalıştılar. En azından ben ne yaptığımı defalarca ifade ettim. Bunu başka türlü kullanmak isteyenler de olduBiz sanatçıyız. Sanatçı ne yaparsa biz onu yapıyoruz. Herkesin siyasi görüşü farklı olabilir, bunu da seçim zamanı sandığa giderek gereğini yapar” diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

‘Arabesk yaptım, halkıma ihanet ettim’ diyen Arif Sağ’ın sözleri üzerine Orhan Gencebay, “Arabeskin ne olduğunu bilen varsa beri gelsin. Benim yaptığım müziğin başlığı arabesk değildir. Ben Türk müziğinin devamıyım. Yaptığımız çalışmalara arabesk diyorlar. Arabesk nedir? Bilen yanıma gelsin. Her neslin kendine göre getirileri, dinamiği vardır. Bunlara saygı duyalım. Bazı değerleri tabulaştırmanın anlamı yok. Özgür olalım, düşünce ve duygu özgür olmazsa üretim olmaz, yaşam olmaz. Düşünce ve özgürlük hiçbir zaman kurumlaşmamalıdır” diyerek sözlerini bitirdi