Gündem

"Operasyon süresi normal değil" diyen emekli Tuğgeneral Solmaztürk: Askeri harekatın başarı kriteri kaç tane adam öldürüldüğü değildir

25 Aralık 2023 16:08

Emekli Tuğgeneral Solmaztürk'ten 12 şehit tepkisi! 'Operasyon süresi normal değil'

Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, katıldığı bir canlı yayında son iki günde 12 şehit verilmesine tepki gösterdi. Solmaztürk, yaşananlar sonrası Milli Savunma Komisyonu üyeleri hakkında "Askeri harekatta şehit verebilirsiniz ancak iki yıla yakın süredir devam eden bir operasyon var. Bu süre normal değildir" dedi.

"Bir yıl 8 ay kaldığınız bölgede bu kadar şehit veriyorsanız burada bir sorun var"

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 şehit verildiğini ve 1 askerin de yaralandığı açıklamıştı. Emekli Tuğgeneral Solmaztürk, şehit haberleri sonrası dikkat çeken açıklamalarda bulundu. KRT canlı yayınında konuşan emekli Tuğgeneral Solmaztürk, konu ile alakalı şu ifadeleri kullandı:

"İnsanlar hafta sonunu ailesiyle geçiriyor ama şu an bizim şehitlerimiz orada can veriyor. Askeri harekatta şehit verebilirsiniz ancak iki yıla yakın süredir devam eden bir operasyon var. Bu süre normal değildir. Operasyon dediğimiz sınırlı süreyle, sınırlı hedeflere yönelik askeri harekattır. Daha ne kadar süre şehit vermeye devam edeceksiniz ve ne amaçla? Siz TSK olarak bir yıl 8 ay kaldığınız bölgede bu kadar şehit veriyorsanız burada bir sorun vardır. Milli Savunma Komisyonu üyelerine soruyorum, hiç mi sıkılmıyorsunuz? Askeri harekatın başarı kriteri kaç tane adam öldürdüğünüz değildir."

TIKLAYIN - Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde şehit olan 6 askerin kimliği belli oldu

TIKLAYIN - MSB'den açıklama: 6 asker daha şehit oldu

TIKLAYIN - Şehit sayısı 12'ye yükseldi: Siyasilerden art arda başsağlığı mesajları...

TIKLAYIN -12 şehit için "milli yas" çağrısı