Gündem

Okçular Vakfı, hizmet içi eğitim kapsamında öğretmenlere ok atmayı öğretecek

Milli Eğitim Müdürlüğü binasında bulunan salonu vakfın kullanımına açıldı

20 Aralık 2019 12:14

AKP’li Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ile AKP İstanbul Milletvekili Abdullah Güler’in yönetiminde olduğu Okçular Vakfı’na İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasından salon tahsis edildi. Vakfın, hizmet içi eğitim kapsamında öğretmenlere ok atmayı öğreteceği öğrenildi

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan, “STK Okul-Yurt Faaliyetleri Raporu 2018” ile belediye bütçesinden 1 milyon 200 bin TL aktarıldığı ortaya çıkan Okçular Vakfı’na yeni bir ayrıcalık daha sağlandı. AKP’li Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın başkanı olduğu vakfın okçuluk eğitimleri için İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü binasının kullanıma açıldığı ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Öğrencilere okçuluğu sevdirmek’ amacıyla Okçular Vakfı ile ‘Okçuluk Benim Sporum Projesi’ için işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmanın sloganı ise ‘Bir milletin geleneği, geleceğidir’ olarak belirlendi. 2019-2020 eğitim öğretim yılında üçüncüsü hayata geçirilen proje kapsamında okçuluk ‘hizmet içi eğitimleri’ başladı.

Öğretmenlere eğitim

Okçuluk kursu, İsmet Yılmaz’ın Milli Eğitim Bakanlığı döneminde, ‘Hizmet içi eğitim standart programı’ kapsamına alındı. Okçuluk kursu sonunda yapılacak uygulama ve teorik sınavda başarılı olan öğretmenlerin, öğrencilere yönelik yetiştirme kursları açmasına izin verilmesi kararlaştırıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılında yenilenen protokol kapsamında da 300 öğretmene okçuluk eğitimi verileceği bildirildi. Vakıftan yapılan açıklamada, 2021 yılına kadar bin öğretmene okçuluk eğitimi verileceği ifade edildi.

Salon tahsisi

Okçular Vakfı’na, imzalanan protokol kapsamında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında yer alan salonun kapıları da açıldı. Müdürlük binasının eksi birinci katında bulunan salonun girişine vakfın logosu yerleştirildi. Okçuluk eğitimlerinin, müdürlük binasındaki salonda yapılacağı öğrenildi.

"Farklı isimler adı altındaki yapılar eğitim alanında geniş bir vesayet alanı oluşturmakta"

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, eğitimin devletin sorumluluğunda olması gerektiğinin altını çizdi. MEB’in, dernek ve vakıflarla faaliyet yürütmeye devam ederek öğrencilerin kamusal eğitim hakkını ihlal ettiğini belirterek, “Yaşatılan süreç mesleğimizi de hedef alan bir anlayışla yürütülmektedir” dedi. Aydoğan, protokollerin iptali için hukuki ve eylemsel mücadeleyi sürdüreceklerini anlatarak, “Eğitim alanında yürütülmesi gereken çalışmalar her geçen yıl artan bir şekilde vakıf ve derneklere devredilmeye devam edilmekte, farklı isimler adı altındaki yapılar eğitim alanında geniş bir vesayet alanı oluşturmaktadır” dedi.