Gündem

Nusaybin davası: Bir sanığa ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapis cezası

Yaşadığı sürecin hukuki bir süreç olmadığını belirten sanık İkbal, “Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir hukuk yoktur" dedi

24 Eylül 2019 17:42

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan davanın duruşması görüldü. Ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapis cezası verilen Akar İkbal, Bu dosyaları da yargılamaları da yapanlar FETÖ’cülerdir” dedi. 

Günlerdir görülen duruşmalarda bugün mahkeme heyetinin karşısına Halepçeli tutuklu sanık Akar İkbal çıktı. 

Kürtçe savunma yapan İkbal, anlam veremediği mütalaa hakkında bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti.  İkbal, “Bu mütalaayı kabul etmiyorum ve yargılanma sürecimden bir şey anlamadım. Hakkımda verilen ifadeler gerçeği yansıtmıyor ve kabul etmiyorum. Somut bir delil yok dosyada. İddianameyi de kabul etmiyorum” dedi. “Ne için cezalandırılacağım” sorusunu yönelten İkbal,  “Geçen duruşmalarda her şeyi söyledim yine tekrar etmeye gerek yok. Ağır bir cezayı hak etmedim. Bu dosyaya ağır ceza verilmez” diye belirtti.

"Eğer bu iddianameyi kabul ediyorsanız siz de FETÖ'cüsünüz"

Yaşadığı sürecin hukuki bir süreç olmadığını belirten İkbal,  “Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir hukuk yoktur. İlk defa bu adaleti Türkiye’de görüyorum. Türkiye’de adalet yok. Faşizm uygulanıyor. Bu insanlık dışı bir yargılamadır. En son olarak söyleyeceklerim bu iddianameyi hazırlayan FETÖ'cülerdir. Madem ki FETÖ terörist ise siz nasıl onların savcılarının hazırladığı bu iddianameyi kabul ediyorsunuz? Eğer bunu kabul ediyorsanız siz de FETÖ'cüsünüz. Az önce okunan iddianame FETÖ'cüler tarafından hazırlanan bir iddianame” sözlerini kullandı. 

"Gerçekleri söylüyorum"

Hâkimin, “Hakaret etme” söylemleri üzerine İkbal, "Hakaret etmiyorum, gerçekleri söylüyorum ve tehdit de etmiyorum. Verdiğiniz hiçbir karar umurumda değil. Zaten öncesinden hazırlamışsınız kararı. Son olarak "Başkan Apo" diyorum” şeklinde konuştu. 

Savunmanın ardından 5 dakikalık ara veren mahkeme daha sonra Akar’a ceza verilmesini kararlaştırdı. TCK 302’den ağırlaştırılmış müebbet ve adam öldürmeye teşebbüsten 15 yıl hapis cezası alan İkbal, “Biji Serok Apo” sloganı atması üzerine mahkeme salonunda darp edilerek yerde sürüklendi. 

Duruşma yarın devam etmek üzere bugün sona erdi.

Dün görülen duruşmada sanık Hamit Acur'a ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapis cezası verilmiş, sanık Mahsum Çay'ın yaşının tespiti için Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmasına karar verilmişti (MA)