Gündem

Nuri Ergin: Çıkar amaçlı suç örgütü lideriyim, cezalandırılmamı talep ediyorum

Duruşmada 7 sanık hakkında tahliye kararı verildi

04 Temmuz 2022 12:36

Karagümrük Spor Kulübü'nün eski başkanı Yaşar Ecim ve Gürcan Tan'a karşı 2 yıl önce yapılan silahlı saldırı nedeniyle toplamda 239 yıl hapsi istenen ‘Nurişler’ suç örgütü lideri Nuri Ergin, "Ben çıkar amaçlı suç örgütü lideriyim doğru. Cezalandırılmama, oradakilerin tahliyesine ve beraatine karar verilmesini talep ediyorum" dedi. 36 sanığın yargılandığı davada 7 kişi tahliye edildi.

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya, Nuri Ergin ve tutuklu bazı sanıklar SEGBİS’le, bazıları ise cezaevinden getirilerek katıldı. Taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

"Dayım babamı öldürdü, ben de onu öldürdüm"

Galericilik yaptığını belirten Nuri Ergin, "Bize bu iftiraları atanları rabbime havale ediyorum. Sayın savcımızın hazırladığı iddianame değil iftiranamedir. Ben çıkar amaçlı suç örgütü lideriyim doğru. Benim dayım babamı 10 el ateş ederek öldürdü. Ben de onu öldürdüm. Bu davada şikâyetçi olanlar dayımın yakınlarıdır. İftira atıyorlar.

Buradaki sanıkların hiçbirinin benimle ve benim grubumla ilgisi yok. Vurulan şahıslar ile de benim en yakın alakam yok. Ben bu adamları tanımam etmem. Bu kadar insanın üzerine iftira atılıyor. Benim şimdiye kadar işlediğim cinayetlerden, suçlardan yaptığım şeylerin hiçbirinde ablamın, annemin yani ailemdeki kadınların hiçbirinin bunlarla alakası da yoktur
" dedi.

"Sütten çıkmış ak kaşık değiliz"

Nuri Ergin’in kardeşi Soner Ergin, "Ben 45 yaşımdayım ve 13 yıldır hapisteyim. Nuri ağabeyim nasıl ki 26 yıldır çocuklarını görmüyorsa ben de 17 yıldır çocuklarımı toplamda 7 defa gördüm. Evet, biz sütten çıkmış ak kaşık değiliz. Ben 13 aydır tutukluyum ama tutuklu kaldığım süreleri göz önüne aldığımda bu bana çok basit geldi. Ben örgüt yöneticisi filan da değilim" dedi.

Duruşmada Nuri Ergin, "Cezalandırılmamı talep ediyorum. Oradakilerin tahliyesine ve beraatine karar verilmesini talep ediyorum. Benim oğlumun tek suçu benim oğlum olmasıdır. Evladımı evladına kavuşturun" diye konuştu.

7 sanık tahliye edildi

Duruşmada savcısı mütalaasında, Neslihan Ecim, Şaban Behçet Ecim, Vedat Ecim, Yüksel Turan, Soner Ergin, Atilla Cankurt, Ramazan Elçiboğa‘nın tahliyesini diğer sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Ramazan Elçiboğa, Neslihan Ecim, Şaban Behçet Ecim, Soner Ergin, Vedat Ecim, Yüksel Turan ve Atilla Cankurt’un savunmalarını alınmış olması ve tutuklulukta geçirdikleri süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verdi. Firari 4 sanık için yakalama emirlerinin devamına karar verilirken 16 sanığın tutukluluğununa hükmedildi.