Gündem
Deutsche Welle

NN: Alman makamları çifte standart eleştirisine şaşmamalı

Türkiye-Almanya ilişkileri ve Kürtlerin hafta sonu Köln’de düzenlediği ve tartışmalara neden olan gösterisi Alman gazetelerinde öne çıkan yorum konularını oluşturuyor.

18 Eylül 2017 11:55

Allgemeine Zeitung gazetesi, Türk – Alman ilişkilerini konu alan yorumunda Erdoğan yönetiminin Almanya'daki Türkler üzerinde etkili olmaya çalıştığına işaret ediyor:

"Ankara'nın gözü ülkemizdeki Türkler ve Türk kökenli Almanlarda. Erdoğan hedeften şaşmadan göçmenlerle onlara hak ve özgürlük sağlayan toplum arasındaki mesafeyi büyütüyor. Ancak Alman toplumunun on yıllar boyunca onları ihmal ettiği de yadsınamaz. Eski bir ikilem burada da karşımıza çıkıyor: Özgürlük ve haklara kavuşan aynısını karşısındakinden ya da siyasi karşıtından esirgeyebiliyor. 2017 Almanyasında bu sadece Türklere özgü bir problem olarak görülmemelidir.”

Karlsruhe'de yayımlanan Badische Neueste Nachrichten gazetesi Avrupa ülkelerinin terörle mücadelede çifte standart uyguladığını ima ediyor:

"Bir daha uluslararası düzeyde terörizm ile ortaklaşa mücadele kararlılığı dillendirildiği takdirde Türkiye bu alanda neden ilerleme kaydedilemediğine Kürtlerin Köln'deki gösterisini örnek gösterebilir. Almanya'nın faaliyetlerini yasakladığı PKK'ya gevşek davrandığını federal hükümet de teslim ediyor. PKK Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde tehditle para toplayıp taraftarlarını harekete geçirtebiliyor. Avrupalılar böyle davranmakla kendi inandırıcılıklarını zedeliyorlar. Batının PKK karşısındaki tutumu Türkiye'de ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın' atasözüyle tarif ediliyor.”

Hafta sonunda Kürtlerin Köln'de düzenledikleri gösteriyle ilgili olarak Stuttgarter Zeitung gazetesinde şu satırları okuyoruz:

"Köln'deki PKK yanlısı gösterinin yasaklı içerik ve semboller kullanılmasına rağmen polis tarafından dağıtılmamasına bir dizi geçerli neden gösterilebilir. Ama bu durumda Almanya, Türkiye karşıtı grupların meydanlarda boy gösterebildiği hükümet üyelerinin ise buluşmalara katılmalarının önlendiği bir ülke izlenimini uyandırıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu durumu değerlendirmeyi bilecektir.”

Straubinger Tagblatt'ın gösteriyle ilgili yorumu ise şöyle:

"Kürtler tabii ki Almanya'da da Erdoğan karşıtı gösteri yapabilir. Ama bunu yasaklanmış olan PKK adına yapmalarına Alman devleti göz yumamaz. Gösteride yasaklı olduğu halde PKK bayrakları ve Öcalan resimleri taşındı. Polisin neden kararlı müdahalede bulunmadığına akıl erdirmek zor.”

Nürnberger Nachrichten gazetesi de gösteriye müdahale edilmemesini eleştiriyor:

"Tabii ki bütün Kürtlerin terör sempatizanı olduğu söylenemez. Ancak Alman makamları böylesine aptal yerine konabiliyorsa o zaman ‘çifte standart' eleştirisi kimseyi şaşırtmamalı. Bunun aynı zamanda Türkiye'deki tutuklu Almanlara da yararı olmaz. Bu durumda ısrarla hukuka saygılı olunmasını talep etmek de inandırıcı olmaz.”

dpa/AFP/AG/HS

© Deutsche Welle Türkçe

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştirDeutsche Welle