Gündem

Nikâh sırasında dua okunmasına izin vermeyen memur hakkında soruşturma açıldı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da tepki göstermişti

07 Mayıs 2024 12:26

İzmir'deki bir nikâh töreninde nikâh memurunun dua okunmasına izin vermemesi tepki topladı. Nikâh memuru hakkında "halkın bir kesimini aşağılama ve dini değerleri aşağılama" suçundan soruşturma başlatıldı.

İzmir Karşıyaka'daki Zübeyde Hanım Nikâh Sarayı'ndaki nikah töreni öncesi bir kişi, mikrofonu eline alarak dua etmek istedi. Duaya izin vermeyen nikâh memuru "Burası bir resmi daire. Burada mikrofona izin vermiyoruz, resmi nikâh kıyıyoruz. Evde yapabilirsiniz" dedi. Mikrofon elinden alınan hoca, yine de duasını etti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, o anların görüntüsünü sosyal medya hesabından "Resmi dairede dua olmaz' diyenler, seçim sürecinde 'İşimiz gücümüz Türkiye' diyerek vatandaşlardan oy istemişti. Keşke bu toprakların değerlerini öğrenerek yola çıksaydınız. Zira bu memleketin her bir karışında insanımız özgürce dualarını edebilir" ifadeleriyle paylaştı.

AKP Gençlik Kolları Başkanı ve İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan da söz konusu videoya tepki gösterdi, "Bu millete Ezan-ı Muhammediyi çok görenlerin Allah'a dua edenlerle ve edilmesiyle olan sorununun genetik bir mesele olduğunun farkındayız. Kusura bakmayınız millete alerjik beyler ve bayanlar rahatsızlık vermeye devam edeceğiz ezanımız daim bayrağımız hakim duamız halistir” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada da tepki toplayan görüntülerin ardından Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Nikâh memuru hakkında "halkın bir kesimini aşağılama ve dini değerleri aşağılama" suçundan soruşturma açıldı.