Dünya

Nijerya'da silahlı saldırı: 154 ölü, 4 bin 800 kişi evlerini terk etti

Saldırılardan silahlı çete ve Boko Haram üyeleri sorumlu tutuldu

14 Nisan 2022 08:47

Nijerya'nın Plateau eyaletinde 10 Nisan'da düzenlenen saldırıda 154 kişi hayatını kaybederken, Devlet Başkanlığı, saldırıyı düzenleyenlerin affedilmeyeceğini açıkladı.

Garga Meclis Üyesi Ya'u Abubakar, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 10 Nisan'da motosikletli silahlı kişilerin Plateau eyaletine bağlı Kanem bölgesinde etrafa ateş açtığını belirtti.

Saldırının ardından şimdiye kadar 154 kişinin cesedine ulaşıldığını kaydeden Abubakar, yaklaşık 4 bin 800 kişinin korkudan evlerini terk ettiğini söyledi.

Abubakar, saldırıda çok sayıda evin de kundaklandığını ifade etti.

"Failler affedilmeyecek"

Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Muhammed Buhari, saldırıyı kınayarak, faillerin "kurtulmaması ve affedilmemesi" gerektiğini belirtti.

Enformasyon ve Kültür Bakanı Lai Mohammed, yaptığı açıklamada, saldırılardan silahlı çete ve Boko Haram üyelerinin sorumlu olduğunu söyledi.

Nijerya İnsani İşler, Afet Yönetimi ve Sosyal Kalkınma Bakanı Hajiya Sadiya Umar Farouq, saldırıyla yerinden edilmiş kişilere yiyecek, su ve battaniye gibi yardım malzemeleri sevk edildiğini ifade etti.