Gündem

Nihat Hatipoğlu'nun canlı yayında dinini değiştirdiği çocuğun annesi: Onayım alınmadı, çocuğum Müslüman olmadı

HDP'li Paylan, "Çocuk istismarı yapıldığını belirttiği Hatipoğlu'nun programı hakkında RTÜK’e ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağını" söyledi

14 Mayıs 2019 19:20

İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda yaptığı ve televizyondan canlı yayınlanan iftar programında, Ermeni bir çocuğun dinini değiştirdi. 13 yaşındaki çocuğun annesi Alina Y., Hatipoğlu’nun beyanının aksine kendisinden izin alınmadığınıve olaydan haberinin olmadığını belirtti. İnsan Hakları Derneği (İHD), Başpiskopos Aram Ateşyan ve  HDP milletvekili Garo Paylan Ermeni bir çocuğun canlı yayında dininin değiştirilmesiyle ilgili suç duyurusunda bulunacaklar.

TIKLAYIN - Prof. Mesude Atay: 13 yaşındaki çocuğun din değiştirmesi için ailesinden izin aldık demek, 'ailesinin onayını aldık evlendirelim' demekle aynı kapıya çıkıyor

12 Mayıs Cumartesi günü ATV’de yayınlanan Nihat Hatipoğlu'nun sunduğu iftar programında 13 yaşındaki Arthur’un, Müslüman olmak istediği belirtildi ve Hatipoğlu’nun yönlendirmesiyle çocuk canlı yayında Kelime-i Şehadet getirdi. Hatipoğlu, ayrıca çocuğa ismini değiştirmek isteyip istemediğini de sordu. Çocuk ise "Nihat" ismini istediğini belirtti. Hatipoğlu çocuğun annesinden izin aldıklarını öne sürdü.

Çocuğun annesi Alina Y. Ermenistan'da yayın yapan Lurer.com’a yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Çocuğum Müslüman olmadı. Biz Ermeniyiz, Hristiyanız. Ben bilseydim kendim, çocuğumun yanına giderdim, ama bilmiyordum. Dükkanda çalışıyorum. Aniden bana haber geldi.  Artur 13 yaşında, saf bir çocuktur. Suriyeli arkadaşı “gel beraber canlı yayında konuşalım sonra bize hediyeler verirler, onlarla da oturup yemek yeriz” demiş, çocuğum da saf saf onunla gitti. Çocuktur o, yanlış yaptı. O Müslüman olmadı, sünnet olmadı.”

HDP milletvekili Garo Paylan da, Alina Y., ile görüştüğünü ve çocuğunun kendisinin onayı olmadan programa çıkarıldığını ifade ettiğini belirtti. Paylan "Çocuk istismarı yapan program hakkında yarın RTÜK’e ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağım" dedi.

Başpiskopos Aram Ateşyan da 13 Mayıs Pazar günü yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanı'nın aradığını ve şikayette bulunduğunu söyledi. 

İHD’den, canlı yayında çocuğun ‘dinini değiştiren’ Hatipoğlu için suç duyurusu

İnsan Hakları Derneği (İHD), Ermeni bir çocuğun canlı yayında dininin değiştirilmesiyle ilgili suç duyurusunda bulunacak.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Başkanı Eren Keskin, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını Twitter’dan duyurdu: “Yarın, İHD Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon olarak, ATV canlı yayınında Müslüman yapılan Ermeni çocuk ile ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Suç duyurusu metni, basına iletilecektir.”

HDP Milletvekili Garo Paylan da program hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.