Gündem

New York’ta Rıza Sarraf ve Halkbank aleyhine açılan tazminat davası beklemeye alındı

03 Mayıs 2024 08:55

151 kişinin "İran terörünün mağduru" oldukları iddiasıyla Rıza Sarraf ve Halkbank aleyhine açtıkları tazminat davası, halen devam eden ana ceza davası sonuçlanana kadar beklemeye alındı. New York Güney Bölgesi Federal Başsavcılığı’nın tazminat davasına müdahil olarak katılma başvurusu da kabul edildi.

VOA Türkçe'nin aktardığı habere göre, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ndeki iki farklı davadan ilki, 2015 yılında hazırlanan iddianame sonrasında Sarraf aleyhine açılmış, Halkbank da 2019 yılında ceza davasına sanık olarak eklenmişti. Sarraf ve Halkbank aleyhine diğer bir dava da, aynı mahkemede İran terörünün mağduru olduğu belirtilen 151 kişinin yakınları tarafından geçen yılın Temmuz ayında tazminat talebiyle açılmıştı.

Suriye ve Afganistan'daki terör saldırılarında yaralanan Amerikalı askerler ya da ölen askerlerin ailelerinden oluşan 151 kişinin açtığı davada, Halkbank ve Sarraf’ın, teröristlerin saldırılarına yardım etmek ve komploya katılmaktan sorumlu tutulması talep edilmişti. 2016 yılında başlayan Sarraf davası hala devam ediyor. Sarraf, hakkındaki suçlamaları kabul etmiş ve aynı davada yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın duruşmalarında tanık olarak ifade vermişti.

Suçunu itiraf eden Sarraf’ın ne kadar ceza alacağının belirleneceği karar duruşması ise henüz yapılmadı. Sarraf davasında sanık olarak yargılanan Halkbank, ABD’de yargılanamayacağını iddia etmiş, itiraz Anayasa Mahkemesi’nde değerlendirildikten sonra yeniden karar için İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’ne iade edilmişti. İkinci Bölge Mahkemesi’nde 28 Şubat’ta New York’ta yapılan duruşmada karar çıkmamış, mahkeme heyeti kararın daha ileri bir tarihte yazılı olarak açıklanacağını belirtmişti.

Haberin tamamını okumak için tıklayın