Gündem

Nazilli’de 8 kişinin öldüğü restorandaki patlamada ifadeler ortaya çıktı

05 Ocak 2023 16:09

Aydın'ın Nazilli ilçesinde bir restoranda 8 kişinin öldüğü, 4 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin tutuklanan şüphelilerdin ifadesi ortaya çıktı. Tüp gaz firmasının çalışanı 20 yaşındaki Mustafa Görkem Balkık, restorandaki kafaları açılmayan tüplerden birini ilk gün iş aksamaması için açıp, bağladığını; diğerini değiştirmek için bir gün sonra getirdiği başka bir tüpün ise kafasını açmak isterken gaz sesiyle birlikte alev aldığını söyledi. 41 yaşındaki Hasan Pehlivan da Balkık'ın yemek ısmarlayacağını söyleyerek yardım etmesi için kendisini çağırdığını belirtip, "Sanayi tüpünü değiştirmeyle ilgili uzman değilim. Bu konuda herhangi bir eğitim de almadım. Ben tüpü sadece tutuyordum" dedi. Tüp gaz firmasının sahibi Ali Barak ile restoran sahibi Leyla Yılmaz ise ifadelerinde suçlamaları kabul etmedi.

Nazilli'de bir döner firmasına ait restoranın mutfak bölümünde, 30 Aralık 2022 tarihinde patlama meydana geldi. 8 kişinin yaşamını yitirdiği olayın ardından 2 iş yeri sahibi, tüp gaz bayii ve işletme çalışanlarının da aralarında bulunduğu 11 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Şüphelilerden iş yeri sahipleri Leyla Yılmaz ve eşi Faruk Yılmaz ile tüp gaz firması sahibi Ali Barak, restorana tüp değiştirmeye gelen Mustafa Görkem Balkık ve onun yanındaki Hasan Pehlivan tutuklandı. 4’ü polisteki işlemlerinin ardından 2’si ise mahkemece olmak üzere 6 şüpheli serbest kaldı.

"Kafası açılmayan tüpün kontrolünü ben yaptım"  

Tüp gaz bayisinde sigortalı işçi olarak çalıştığını belirten Mustafa Görkem Balkık, "Restoranda çalışan bir kişi 29 Aralık'ta beni aradı. İş yerinde bulunan sanayi tüpünün kafasını açamadıklarını belirtip yardım istediler. Firma sürekli bizden tüp aldığı için hemen restorana gidip, kafasını açamadıkları iki tüpü kontrol ettim. Tüplerin kapalı olduğunu anladım. Tüpün birini iş yerinde işler aksamasın diye değiştirdim. Akabinde kendilerine, 'Yarın gelir kafasını açamadığınız diğer tüpü değiştiririm' dedim. 30 Aralık’ta tam hatırlamıyorum fakat 15.00 sıralarında ben dönerciye yaklaşık 100 kilogram ağırlığındaki tüpü tek başıma el arabasıyla götürdüm. Buraya giderken yol üzerinde daha önceden tanıdığım Hasan Pehlivan'ı gördüm. Kendisine 'Abi gel şu tüpü indirmede bana yardımcı ol' dedim. Kendisi de beni kırmadı. Yanımda dönerciye geldi. İkimiz tüpü iş yerinin içine aldık. Akabinde kafası açılmayan tüpün kontrolünü ben yaptım. Yanımda getirdiğim diğer tüpü elimde bulunan anahtar ile değiştirmeye yeltenip, somununu açmaya başladım. Bu arada tüpten gaz geldiği sesini duydum. Duyar duymaz zaten alev almaya başladım. Kendimi hemen dışarı attım. Elimde bulunan anahtarı olay esnasında Hasan Pehlivan'a nasıl verdim? Bunu hatırlamıyorum. Ben bu tüpleri döner ocağının yaklaşık 4- 5 metre kadar yakınında bulunan tüpler için ayrılmış yerde değiştirdim. Tüpleri değiştirdiğim esnada dikkatimi dağıtan bir kişi olmadı. Olay esnasında kim yaralandı, kim vefat etti? Ben bunların hiçbirini kendim de yandığım için görmedim" dedi.

"Yardım et öğlen yemeği benden olsun dedi, gittim" 

Hasan Pehlivan ise, “Mustafa Görkem Balkık bana 'Abi ben dönerciye sanayi tüpü değiştirmeye gidiyorum. Sen de gel. Bana yardım et. Öğle yemeğin benden olsun' dedi. Ben de 'tamam' dedim. Beraber yürüyerek dönerciye gittik. Mustafa Görkem Balkık ile iş yerine girdik. Balkık'ın iş yerine daha önceden getirmiş olduğu ve takılı olan sanayi tüpünü vanasının ucunda bulunan ismini şu an bilemediğim somun benzeri parçayı çıkardığı esnada bir anda gaz çıkışı oldu. Gaz çıkışı sonrası tüp alev aldı. Ben, tüpü sadece tutuyordum. Kendisi somun ve vana kısmıyla ilgileniyordu. Tüpün alev alması ile alevlerin arasında kaldım. Sol elim ve yüzümde yanıklar oluştu. Can havliyle kendimi iş yerinden dışarıya attım. Balkık ve iş yerinde bulunan diğer kişilerin dışarı nasıl çıktıklarını hatırlamıyorum. Zaten iş yeri çalışanlarını da tanımıyorum. İsimlerini olay sebebiyle öğrendim. Sadece yardım için Balkık'ın yanında bulunuyordum. İş yeriyle ilgili hiçbir alakam yoktur. Sanayi tüpünü değiştirmeyle ilgili uzman değilim. Bu konuda herhangi bir eğitim de almadım. Olayda kusurlu olan kişi ve kişilerden şikayetçiyim" diye konuştu.

Suçlamaları kabul etmediler

Tüp firması sahibi tutuklu Ali Barak olayın nasıl meydana geldiğini, neden olduğunu bilmediğini belirterek, "Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Restoran sahibi Leyla Yılmaz ise iş yeri çalışanlarından birinin aramasıyla olayı öğrendiğini kaydetti. İş yerinde daha önce gerekli tüm tedbirleri aldıklarını söyleyen Yılmaz, "Bu olayda kusurlu olduğumuzu düşünmüyorum. Olay sonrasında iş yerinde müşteri olan 7 kişinin vefat ettiğini öğrendim. Bu olay istenmeyen bir kaza neticesinde meydana gelmiştir. Üzerime atılacak olan suçlamaları kabul etmiyorum. Kimseden bir şikayetim yoktur" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Nazilli'de bir döner firmasına ait restoranın mutfak bölümünde, 30 Aralık 2022 tarihinde meydana gelen patlamada 38 yaşındaki Neslihan Karaboğa, kızları 4 yaşındaki Cansu Karaboğa, 11 yaşındaki Lale Nur Karaboğa ve yeğeni 10 yaşındaki Gamze Karaboğa, akrabası 45 yaşındaki Fatma Danaş ve 24 yaşındaki Cennet Yeldi ile 37 yaşındaki Emine Düztepe ve 14 yaşındaki kızı İrem Düztepe hayatını kaybetmişti. Mustafa Görkem Balkık, 23 yaşındaki Merve Bayar, 19 yaşındaki Osman Sakızcı ve Hasan Pehlivan yaralanmıştı.(DHA)