Dünya

Navalni'nin ekibi: Cenaze hizmetleri, muhalif liderin naaşını kiliseye taşımayı reddediyor

"Kurumlar, bilinmeyen numaralar tarafından tehdit ediliyor"

Cenaze töreninin yapılacağı kilisenin önünde demir örgüler ve metal dedektörleri taşındı.

01 Mart 2024 08:44

T24 Dış Haberler

Moskova'da cenaze hizmeti veren kurumların Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin cesedini törenin yapılacağı kiliseye taşımayı reddettiği belirtildi.

Navalni'nin sözcüsü Kira Yarmiş, perşembe günü yaptığı açıklamada, "Tüm cenaze servisleri bilinmeyen numaralar tarafından aranıp Aleksey'in naaşını taşımamaları için tehdit ediliyor" dedi. 

Navalni'nin cenaze töreni bugün Moskova'da bir Rus Ortodoks kilisesinde yapılacak. Navalni'nin sürgündeki ekibi, 16 Şubat'ta cezaevinde aniden ölen muhalif liderin cenaze törenine katılmaları için tüm destekçilerine çağrıda bulunmuştu.

Törenin yapılacağı kilisenin önünde demir örgüler ve metal dedektörleri taşındığı görüldü.

Muhalif liderin ekibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin protesto edilebileceği için yetkililerin kamuya açık bir cenaze töreni yapılmasını istemediğini belirtmişti. 

Navalni, 16 Şubat'ta tutulduğu cezaevinde aniden öldü. Kendisi yıllar boyunca Putin'e karşı muhalefet hareketinin en tanınan ismiydi. Navalni'nin eşi Yulia Navalnaya ve bazı dünya liderleri ölümden Putin'i sorumlu tuttu. Navalni'nin cesedi, ölümünden 8 gün sonra ailesine teslim edildi.

OVO-Info'ya göre 16 Şubat'tan bu yana Navalni için yapılan anıtlara çiçek bıraktıkları için 400'den fazla kişi gözaltına alındı.