Gündem

Nagehan Alçı: Tüm okurlarımdan özür dilerim, yanılmışım

"Zühtü Arslan ve Anayasa Mahkemesi’ne güvenmiş ve inanmıştım"

23 Mayıs 2019 11:47

Habertürk yazarı Nagehan Alçı,  AYM Başkanı Zühtü Arslan ve AYM hakkında 2 Mayıs’ta yazdığı köşe yazısı için okurlarından özür diledi. Alçı, “Bir gazeteci temennilerini tespit diye yazmamalı ama ben yazmışım. Zühtü Arslan ve Anayasa Mahkemesi’ne güvenmiş ve inanmıştım çünkü. Anayasa Mahkemesi’nin dünkü Osman Kavala kararından sonra artık bu yazdıklarımın tam tersini düşünüyorum” dedi.

Osman Kavala kararının ardından Türkiye’nin özgürlükçü ve demokratik hukuk devletine yönelmesi sürecine AYM ve Zühtü Arslan’ın katkı veremeyeceğini savunan Alçı,  “Ülkemiz hiçbir zaman hukuk devleti olmadı. Hep devletin hukuku geçerli oldu” ifadesini kullandı.  Alçı’nın yazısının ilgili bölüm şöyle:

"Türkiye’nin özgürlükçü demokratik hukuk devletine yönelmesi sürecine Zühtü Arslan ve AYM’nin herhangi bir önemli katkı yapacağına artık inanmıyorum.

Anayasa Mahkemesi raportörünün Kavala konusunda ortaya koyduğu metni okudum. Evrensel hukuka ve adalete son derece uygun ve gayet ikna edici argümanlara sahipti.

Fakat buna rağmen Anayasa Mahkemesi bu başvuruyu reddetti. Tıpkı Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan kararlarını reddettiği gibi. Kavala ve Altan kararı oy çokluğuyla Ilıcak kararı ise oy birliğiyle reddedildi.

Bu satırları yazarken çok üzgünüm ama hakikat bu. Ülkemiz hiçbir zaman hukuk devleti olmadı. Hep devletin hukuku geçerli oldu.

Şimdi de öyle devam ediyor ve AYM’nin de bu duruma bir itirazı yok gibi gözüküyor.

Yeniden siz okurlarımdan tüm bu yazdıklarımdan dolayı özür diliyorum.."