Medya

Nagehan Alçı: Hasan Cemal'in pasaportuna havaalanında el konduğu haberini aldığımda çok utandım, olacak iş değil

02 Aralık 2019 10:03

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, T24 yazarı ve P24 Kurucu Başkanı Hasan Cemal'e yurt dışına çıkış yasağı getirilmesine tepki gösterdi. Alçı, Hasan Cemal’in pasaportuna havaalanında el konduğu haberini aldığımda çok utandım ve üzüldüm. Olacak iş değil bu” dedi.

TIKLAYIN - Hasan Cemal'e yurt dışına çıkış yasağı, pasaportuna el kondu!


“Fikirlerine katılın, katılmayın, sevin sevmeyin Hasan Cemal bu ülkenin matbuat tarihine geçmiş bir gazetecidir” diyen Alçı, “Yağ gibi kayan üslubuyla kitapları çok okunan bir yazar ve aydındır. Gazetecilerin duayeni ‘Hasan Abi’sidir. Üstelik yaşı 75” ifadesini kullandı.

Alçı yazısında şunlar söyledi:

“Kendisine ulaştım. Elbette morali bozuktu… ‘2017’den gelen bir davanın temyiz aşamasında böyle bir tedbir konulmuş’ dedi. Davanın konusu Cemal’in yazıları…

3 ay 22 gün infaza hükmedilmiş ve ceza ertelenmiş. Hakkında tutuklama kararı yok. Süreç Yargıtay aşamasında.

Böyle bir davada yurt dışına çıkış yasağı koymanın kişiyi küçük düşürmek, peşinen zan altında bırakmak dışında ne anlamı olabilir?

Hasan Cemal kaçmak istese bugüne kadar herhalde çoktan kaçardı. Yurt dışında çok da büyük şovlar sergiler ve kendi PR’ını yapardı. Fakat hiçbirine tenezzül etmedi.

Özellikle 17-25 Aralık darbe teşebbüsü sürecinde ben de Hasan Cemal ile çok ters düştüm. Siyasal analizlerini ve yazılarını çok yanlış buldum. Fakat ne olursa olsun Cemal kıymetli bir insandır.

Bu ülkenin aydınlarına reva görülen hoyratlıkların Türkiye toplumunun genel manada oksijenini azalttığı görülmedikçe bizler bu toprakların insanları olarak makus talihimizi yenemeyeceğiz maalesef”

Yazının devamı için tıklayın