Seçim 2023

Murat Yetkin: Türkiye'nin en milliyetçi ve muhafazakâr meclisi kuruldu

16 Mayıs 2023 11:45

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, 14 Mayıs seçimlerinden sonra oluşan Meclis'in Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en milliyetçi ve muhafazakâr parlamentosu olduğunu belirterek, "Sadece AK Parti bünyesinde seçime giren (aynı zamanda milliyetçi saflardaki) BBP ve Hüda-Par’dan ve Erdoğan’ı ayrı listesiyle destekleyip 5 milletvekili kazanan siyasal İslamcı çizgideki Yeniden Refah Partisinden söz etmiyorum.

Millet İttifakı çerçevesinde CHP listesinden Meclis’e giren 14 DEVA, 1O Gelecek ve 10 Saadet milletvekili de birkaç istisna dışında siyasi hayatları boyunca muhafazakâr kanatta yer almış isimler" diye yazdı.

Bu manzarayı dengeleyecek tek unsurun Kemal Kılıçdaroğlu'nun ikinci turda seçilmesi olduğunu kaydeden Yetkin, "Erdoğan’ın Meclis’i alması ve aradaki oy farkının durumu zorlaştırdığı doğru. Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun ilk turda tam oy desteğini alamadığı da doğru. İYİ Parti başta olmak üzere, muhalif kitlenin bu amaçla canlandırılması Kılıçdaroğlu’nun ikinci turda kazanma şansıdır" ifadelerini kullandı.

Bu yazı yetkinreport.com sitesinden alınmıştır...