Gündem

Murat Yetkin: Şiir okuyan adam, şiir okuyan kadını hapse mahkûm ettirdi

06 Eylül 2019 17:50

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na 5 ayrı suçtan 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1997 yılında Siirt’te bir mitingde okuduğu şiir nedeniyle hapse mahkûm edilmesini hatırlatarak "Şiir okuyan adam, bugün şiir okuyan kadını suç duyuruları ve becerikli avukatıyla mahkûm ettirdi" değerlendirmesinde bulundu.

Yetkin, "Şiir okuyan adam, şiir okuyan kadını hapse mahkûm ettirdi" başlıklı yazısında "Şiir okuyan adam, Türk siyasetine bir şiir okuyan kadın armağan etti; cezalandırılmasını sağlamak isterken, Kaftancıoğlu’na güç kattı.“Nereden nereye?” değil mi? ifadelerini kullandı.

Yetkin'in yazısının ilgili bölümü şöyle:

Şiir okuduğu için mahkûm edilen Erdoğan…

Sosyal medya mesajları üzerinden siyasi muhalifini mahkûm ettirmek kapıyı başka alanlara açıyor. AK Parti içinde de, AK Parti’ye dışarıdan destek veren siyasiler arasında da Kılıçdaroğlu ve Akşener’in de cezaevine atılmasını isteyenler yok değil; Ankara kulislerinde bunu savunanların varlığı biliniyor.

Canan Kaftancıoğlu’nun mahkûmiyetinin acı bir yanı da, Erdoğan’ın avukatının, geçen duruşma sonrası şiir okumuş olmasını ve okuduğu şiiri mahkeme heyetine ağırlaştırıcı sebep saydırmayı başarmış olmasıdır.

Erdoğan’ın siyasetteki yükselişi 1994’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle başlamıştı ama önemli bir dönüm noktası da 1997’de Siirt’te bir mitingde okuduğu şiir nedeniyle hapse mahkûm edilmesiydi. Erdoğan bu nedenle Belediye Başkanlığı görevinden alınmış –o zaman kayyum yerine yardımcısı o göreve getirilmiş ve dört ay hapis yatmıştı. O hapisteyken namı “Şiir okuyan adam” olarak yürümüş, AK Parti kuruluşuna giden yol öyle açılmıştı.

Şiir okuyan adam, bugün şiir okuyan kadını suç duyuruları ve becerikli avukatıyla mahkûm ettirdi.

Bir başka deyişle, şiir okuyan adam, Türk siyasetine bir şiir okuyan kadın armağan etti; cezalandırılmasını sağlamak isterken, Kaftancıoğlu’na güç kattı.

“Nereden nereye?” değil mi?


Yetkin'in "Şiir okuyan adam, şiir okuyan kadını hapse mahkûm ettirdi" başlıklı yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

TIKLAYINIZ- Canan Kaftancıoğlu'na 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi

TIKLAYINIZ- İşte Canan Kaftancıoğlu'nun duruşmanın ardından yaptığı konuşmanın tam metni

TIKLAYINIZ- Mahkemenin Kaftancıoğlu’nun cezasına indirim uygulanmama gerekçesi olan Nâzım Hikmet şiiri

TIKLAYINIZ- Murat Sabuncu yazdı: İstanbul cezası: Kaftancıoğlu’na 9 yıl, 'kayyım atanacak mı, az sonra' rezaleti

TIKLAYINIZ- Kaftancıoğlu’na verilen ertelemesiz cezanın şifreleri: En tehlikeli suçlu