Gündem

Murat Yetkin: Demirtaş, PKK restiyle HDP ve Meclis'i tercihe zorluyor

"Özellikle muhalefetteki Altılı Masa platformuna hem de özellikle HDP’ye düşen sorumluluk büyük"

Fotoğraf: sendika.org sitesinden alınmıştır

01 Ekim 2022 12:46

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 30 Eylül tarihinde kişisel Twitter hesabından gönderdiği paylaşımların görünen ve alışıldık hedefinin hükümet olduğunu belirterek, "Zaten birkaç gün önce kendisini 6-8 Ekim 2014’teki kanlı olaylardan sorumlu tutup katil diyen Süleyman Soylu’ya “Beni etrafındaki çakallarla karıştırma. Aslan yattığı yerden belli olur” demesi de bunu gösteriyor.

Soylu o tviti Demirtaş’ın 26 Eylül’de Mersin, Mezitli Polisevine PKK tarafından düzenlenen terör saldırısını kınaması üzerine atmıştı. Demirtaş’ın “Karşı mahallenin teröristi, katili olarak yaftalanmayı göze alıyorum” restiyle kastettiği budur." diye yazdı.

Çözüm sürecini sonlandıran 2015'teki Ceylanpınar ile Mezitli saldırısı arasında çoğu yorumcunun bağ kurduğuna işaret eden Yetkin, "Demirtaş restiyle aslında ciddi bir özeleştiri de yapmış oluyor. HDP’ye, bir yanda ABD’nin desteğine güvenen PKK diğer yanda AK Parti hükümeti arasında kalıp 2014-2015 benzeri bir tuzağa düşmeme uyarısında bulunuyor. Bunun yolu, demokratik parlamenter siyasette ısrardır.

Bana kalırsa burada TBMM’ye de bir mesaj var. O da HDP’nin sistem dışına savrulmasına izin vermemesi, demokratik parlamenter sistem içinde kalmasına destek olmaktır. Örneğin kapatmak, yasaklamak değildir.

Hem TBMM’deki siyasi partilere, özellikle muhalefetteki Altılı Masa platformuna hem de özellikle HDP’ye düşen sorumluluk büyük." ifadelerini kullandı.

Bu yazı yetkinreport.com sitesinden alınmıştır...