Gündem

Murat Gezici’den ikametgâh uyarısı: 2,5 milyon üniversiteli genç seçimde oy kullanamayacak!

"Gençlerin oy kullanmasını istemiyorlar"

05 Ocak 2023 12:43

Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici, Halk TV ekranlarında İsmail Küçükkaya'ya seçim tarihi ve genç seçmenin sandığı gitmesinin önündeki engelle ilgili değerlendirmede bulundu. Gezici, “Sayın Erdoğan aday olacaksa 2 Şubat’a kadar bunu yasal bir düzenlemeye sokması gerekiyor. Bu düzenlemeye göre de seçimi 3 Nisan’da yapması gerekiyor. Seçim resmi olarak 18 Haziran’da görünüyor fakat bu tarihlerde seçimin yapılması mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Murat Gezici açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Neden mümkün değil? Birincisi gençlerin oy kullanmasını istemiyorlar. 18 Haziran’da gençler büyük bir katılımla sandığa gidebilir. Bu nedenle haziran ayında bir seçim yapılmaz. İktidar formüller üzerinden gidecektir. İktidar her seçim öncesi seçim kanununu değiştirmiştir. Yani 2014’ten beri her seçim öncesi sistemi değiştirerek ilerlemiştir. Bu seçimde üniversitede okuyan öğrenci sayısı 8 milyon. Yani YÖK’ün belirttiği rakam 8 milyon. Bunun yaklaşık 3 milyonu lisans öğrencisi ve bunların yaklaşık 2,5 milyonu ilk kez oy kullanacak. 2,5 milyonun aşağı yukarı 3-4 puana denk geldiğini görmemiz gerekiyor. Bu öğrenciler oy kullanamayacak, çünkü hükümet bir yasa çıkardı. Eskiden listede adınız yoksa 10-15 gün içinde revize edilirdi ve oy kullanılabilirdi. Ama bu kaldırıldı ve 3 ay öncesinden ikametinizde oturma şartı getirildi. Diyelim ki Hakkâri’de oturan Mustafa Amca’nın seçime 2 ay kala tayini Ankara’ya çıktı, bu kişi oy kullanamaz. Örneğin İstanbul’da okuyan bir çocuk İzmir’e gitti, ikametgâhını almadıysa oy kullanamaz. Seçim tarihinden 3 ay önce ikametgâhını alması gerekiyor.”

Seçimin mayısta olma ihtimalini değerlendiren Küçükkaya’ya yanıt veren Gezici “Eğer seçim mayısta olacaksa bu ay içinde ikametlerini almaları gerekiyor, eğer seçim nisanda olursa oy kullanamayacaklar” ifadelerini kullandı.

Gençlerin iktidar partisini tercih oranını aktaran Gezici “Gençlerin AKP’ye oy verme oranı çok düşük. İktidar da en zor seçmen grubu olarak bu grubu gördüğü için ve ikna etmekte zorlandığı için enerjisini harcamamaya başladı. Bakmayın Mardin’de Şanlıurfa’da gençlerle bir araya geldiklerine. Dünyada değişen bir demokrasi kavramı var. Türkiye’de demokrasi, bürokrasi ve hukukun rafa kaldırıldığı bir süreçte siz gençlere ulaşamazsınız. Verdiğiniz sözler ve vaatler yerine gitmez" dedi.