Gündem

Mülkiyeliler Birliği’nin 85 yıldır sürdürdüğü İnek Bayramı’na ikinci kez dava açıldı!

“Öğrencilerimizi ve geleneğimizi hedef gösteren Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nü hukuku ve akademik özgürlükleri hiçe sayan bu tavırdan vazgeçmeye çağırıyoruz”

21 Aralık 2023 15:52

Mülkiyeliler Birliği, Ankara Üniversitesi Siyasal Bildiler Fakültesi öğrencilerinin her yıl gerçekleştirdiği İnek Bayramı’na ikinci kez dava açıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, “Öğrencilerimizi ve geleneğimizi hedef gösteren Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nü hukuku ve akademik özgürlükleri hiçe sayan bu tavırdan vazgeçmeye, İnek Bayramı üzerinden öğrencilerimizin toplu bir şekilde hedef gösterilmesine sessiz kalan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığı’nı makamını taşıdığı sorumluluğun farkına varmaya ve öğrencilerimiz ile geleneğimize karşı sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz” denildi.

Açıklama şöyle:

“Fakültemizin en köklü geleneği olan ve 85 yıldır çeşitli baskı ve zorluklara rağmen öğrencilerimizin, hocalarımızın ve her kuşaktan mezunumuzun çabalarıyla her sene camiamızı bir araya getirerek sürdürülen İnek Bayramı’na tarihinde ikinci defa dava açıldığını büyük bir üzüntüyle karşıladığımızı bildirmek isteriz.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün 2022 İnek Bayramı’ndan sonra İnek Bayramı’nı, “İnek Duasını” ve temsili “imam” olan fakültemiz öğrencisini hedef alan açıklaması ve çeşitli kişi ve kurumlarca sosyal medyada yürütülen siyasi linç kampanyası sonucunda 12.05.2022 tarihinde Siyasal Bilgiler Fakültesi – Mülkiye’de düzenlenen İnek Bayramı organizasyonunda yer alan ve “İnek Duasını” okumak üzere temsili “imam” olan toplamda 9 fakültemiz öğrencisi ve mezununa “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava açılmıştır.

Daha önce, 2016 yılı İnek Bayram’ında “dua” okuyan ve temsili “imam” olan üyemiz hakkında üzerinden bir yıl geçtikten sonra benzer çevrelerce yürütülen siyasal linç nedeniyle 2017 yılında dava açılmış, 2019 yılında üyemiz bu davadan beraat etmişti. İstinaf mahkemesine taşınan dava 2022 yılında mahkemece reddedilerek beraat kararı kesinleşmişti. Karar sonucu olarak, mahkemeler “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” konusunda “suç unsurlarının oluşmadığı” hükmüne varmıştır.

İnek Bayramı, Ankara Üniversitesi’nin tarihinden öte 85 yıllık köklü geleneğiyle Türkiye’nin en zor dönemlerinde dahi Fakültemiz öğrencilerinin ve her kuşaktan mezunlarının büyük özenle yaşattığı bir gelenektir. İlk davada verilen beraat kararına rağmen ikinci defa aynı suçlamalarla öğrencilerimize yeniden dava açılması, asıl hedefin fakültemizi öğrencisiyle, hocalarıyla ve mezunlarıyla bir arada tutan geleneği ve tahammül edilemeyen eleştiri kültürü olduğunun bir kanıtıdır.

Öğrencilerimizi ve geleneğimizi hedef gösteren Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nü hukuku ve akademik özgürlükleri hiçe sayan bu tavırdan vazgeçmeye, İnek Bayramı üzerinden öğrencilerimizin toplu bir şekilde hedef gösterilmesine sessiz kalan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığı’nı makamını taşıdığı sorumluluğun farkına varmaya ve öğrencilerimiz ile geleneğimize karşı sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz.

Öğrencilerimize ve geleneğimize karşı açılan ikinci davada da bütün hukuksal adımları atacağımız, öğrencilerimiz hakkında yürütülen ceza davası sürecini yakından takip edeceğimiz ve Mülkiye’yi sıradan bir fakülte olmaktan çıkaran geleneklerimize, akademik değerlerimize sahip çıkmak için Mülkiyeliler Birliği olarak tüm gücümüzle gerekli dayanışmayı göstereceğimiz bilinmelidir.

Geleneğimize ve değerlerimize sahip çıkmak, öğrencilerimizin ve mezunlarımızın yanında olmak üzere tüm mezun ve üyelerimizi yarın (21.12.2023) saat 14:00’te Sıhhiye Adliyesi 68. Asliye Ceza Mahkemesinde gerçekleşecek olan 2. İnek Bayramı davasının ilk duruşmasına dayanışma göstermek üzere davet ediyoruz.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu"