Gündem

Mülkiye’nin 163. kuruluş yıldönümü İstanbul AKM, Ankara ve İzmir’de kutlanıyor

Mülkiye, Osmanlı İmparatorluğu’nun yenileşme çabaları sırasında bürokrat yetiştirmek üzere 4 Aralık 1859'da İstanbul'da kurulduktan 77 yıl sonra, 1936'da Ankara'ya taşındı

Sene 1936; Mülkiye trenle İstanbul'dan Ankara'ya uğurlanıyor

04 Aralık 2022 00:02

T24 Haber Merkezi

Türkiye’nin en köklü kurumlarından Mülkiye’nin (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi) 163. kuruluş yıldönümü bugün (4 Aralık Pazar) kutlanıyor.

Sultan Abdülmecid dönemindeki Osmanlı İmparatorluğu’nun yenileşme çabaları sırasında modernleştirilmeye çalışılan devlet kurumlarını yönetecek, özellikle hukuk ve diplomasi alanında uzmanlaşmış bürokratlar yetiştirmek üzere “Mekteb-i Mülkiye-i Şahane” adıyla 4 Aralık 1859'da İstanbul'da kurulan okul, 77 yıl sonra, 1936'da Ankara'ya taşındı. Hâlâ Ankara Cebeci’deki binasında ‘Kamu Yönetimi’, ‘Uluslararası İlişkiler’, ‘İktisat’, ‘İşletme’, ‘Maliye’ ve ‘Çalışma Ekonomisi’ olmak üzere altı bölümde öğrenci yetiştiren Mülkiye’nin mezunları, bugün 163. Kuruluş yıldönümlerini kutlayacaklar.

İlk kez AKM’de

"Mekteb-i Mülkiye” ve “Siyasal Bilgiler Okulu" adlarının ardından "Siyasal Bilgiler Fakültesi" adını alan Ankara SBF'nin 163. kuruluş yıldönümü için Taksim’de İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’ndeki buluşma bu akşam saat 19.00’da başlayacak. Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi ve İstanbul Mülkiyeliler Vakfı’nın organize ettiği ve tüm Mülkiyelilerin katılımına açık ücretsiz etkinlik kapsamında saat 22.00’ye kadar sürecek program kokteyl ile başlayacak. Daha sonra AKM Tiyatro Salonu’nda devam edecek kutlamada açılış konuşmalarının ardından ödül töreni yapılacak. İstanbul’daki program, Ahmet Ulaş Karagül şefliğindeki İstanbul Flarmoni Oda Orkestrası’nın solist Oleksandır Samoylenko eşliğindeki konseriyle sona erecek.

Mülkiyeliler Birliği’nin çağrısı

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu da, birliğin Ankara Kızılay’daki merkezinde yapılacak kutlama töreni için şu çağrıyı yaptı:

“Değerli Mülkiyeliler,

Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri olan Mekteb-i Mülkiye, geleneğine, cumhuriyet değerlerine, hukukun üstünlüğüne, laikliğe, kamu yararına sahip çıkmış ve tarihin çeşitli dönemlerinde baskıların, saldırıların hedefi olmuştur. Ülkemizde ve fakültemizde yaşanan tahribata ve hukuksuzluklara rağmen, Mülkiye camiası kurumsal gücünü, değerlerini, birikimini korumaya, geçmişine ve geleceğine sahip çıkmaya devam etmiştir.

İki yılı aşkın süredir dünya ve ülkemiz çapında ağır sonuçları ile yüzleştiğimiz pandemi ile bölgesel savaş ve çatışmalar, hem küresel ve yerel adaletsizlikleri daha net bir şekilde gözler önüne sermiş, hem de kamu yararı ilkesinin nasıl ihlal edilebildiğini göstermiştir. Emeğin, yaşam hakkının, düşünce ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin hiçe sayıldığı, adalet arayışı ile mücadelesinin zorlu şartlar altında yürütüldüğü günümüzde, söz konusu koşullar dayanışma ve birlikte hareket etmenin önemini de ortaya koymaktadır.

Demokratik, çoğulcu, barışçıl ve adil değerleri savunan herkesin dayanışmayı büyütmesi, dayanışmanın verdiği güç ve coşkunun daha geniş kesimlere yayılması için büyük bir anlam taşıyor. Bu değerlerin savunulmasında tarihsel görevinin ve kurumsal kimliğinin bilinci ile hareket eden Mülkiyeliler, yan yana gelmeyi, dayanışmayı ve kuşaklar arası iletişimi sürdürmeye devam ediyor.

4 Aralık Pazar günü, fakültemizin kuruluşunun 163. yılını, yenilenen Ayhan Açıkalın Sosyal Tesisimizde, neşeyle ve coşkuyla kutlayacağız. Tadilat nedeniyle 23 Ekim’den bu yana hizmet veremeyen tesisimizin açılışını da, fakültemizin 163. ve Mülkiyeliler Birliği’nin 76. kuruluş yıldönümünde gerçekleştirmiş olacağız.

Mektebimizin 163. yıl ve Birliğimizin 76. yıl sevincine ortak olmak için mezunlarımızı, öğretim üyelerimizi, idari personelimizi ve öğrencilerimizi Mülkiye 163. Yıl Resepsiyonu’na bekliyoruz.”

İzmir’de de kutlanacak

Ankara’da, yine Mülkiye’nin 163., Mülkiyeliler Birliği’nin de 76. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında 10 Aralık 2022 Cumartesi günü, Türkiye Barolar Birliği’ne ait Litai Konuk Evi’nde “geleneksel Mülkiye Balosu” yapılacak.

Mülkiye’nin 163. Kuruluş yıldönümü, Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi’nin bu akşam düzenlediği baloyla da kutlanacak. Alsancak’taki tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’ndeki balo 19.00’da başlayacak, Pop Orkestrası’nın müziğiyle devam edecek.

Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi ve İstanbul Mülkiyeliler Vakfı'nın davet kartı